Czy wykładowcom świadczącym usługi na rzecz uczelni należy się zwolnienie od VAT? Nowa interpretacja MF

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 23 maja 2024
Wykłady na uczelni a zwolnienie z VAT

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania VAT usług polegających na przekazywaniu wiedzy przez wykładowców w ramach procesu kształcenia, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. Organy podatkowe różnie bowiem podchodziły do poruszonych w tym piśmie zagadnień. Sprawdź, czy zajęcia na uczelni prowadzone przez wykładowców są zwolnione z VAT.

Resort finansów opublikował interpretację ogólną Ministra Finansów z 20 maja 2024 r. (nr  PT1.8101.1.2024)  dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami.

Czego dotyczą świadczenia, do których odnosi się interpretacja ogólna

Interpretacja ogólna Ministra Finansów dotyczy świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy przez osoby fizyczne (wykładowców, osoby prowadzące zajęcia dydaktyczne, kursy i szkolenia), będące podatnikami VAT, na podstawie umów o ich świadczenie zawieranych z uczelniami w ramach procesu kształcenia organizowanego przez te uczelnie.  

Współpracują  one z osobami, które posiadają wiedzę z danej dziedziny i przekazują ją studentom, słuchaczom, uczestnikom szkół doktorskich, kursantom, uczestnikom szkoleń, warsztatów, seminariów itp. Współpraca taka może odbywać się m. in. na podstawie umowy, w ramach której uczelnia zleca osobie przekazującej wiedzę z konkretnej dziedziny (wykładowca) przeprowadzenie zajęć dydaktycznych.

W ramach tej umowy wykładowca opracowuje program dydaktyczny, przygotowuje materiały związane z kształceniem (wykładem, cyklem wykładów, kursem, szkoleniem) i przeprowadza czynności polegające na kształceniu (wykłady, kursy, szkolenia). Zakres tych usług i okres ich świadczenia, jak również wynagrodzenie za ich wykonanie, wynikają z zawartej pomiędzy wykładowcą i uczelnią umowy. Bezpośrednimi beneficjentami usług świadczonych przez wykładowców są studenci, słuchacze i kursanci (czyli osoby, które łączy stosunek prawny z uczelnią, a nie z wykładowcą).

Jak wynika z treści wspomnianego pisma, zostało ono wydane  w związku z przypadkami niejednolitego stosowania przez organy podatkowe przepisów ustawy o VAT w zakresie zwolnień od  tego podatku opisanych wcześniej świadczeń.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy usługi wykładowców na rzecz uczelni podlegają opodatkowaniu VAT
  • Czy według Ministra Finansów mogą one korzystać z przedmiotowych zwolnień od tego podatku 

Sprawdź też:

MF o zwiększeniu limitu sprzedaży pod kątem zwolnienia z VAT

Czy kurs prowadzony prze technika dentystycznego korzysta ze zwolnienia od VAT

Świadczenie usług szkoleniowych a zwolnienie podmiotowe

Opodatkowanie usługi szkoleniowej świadczonej dla klienta z Anglii

Pozostało jeszcze 51% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz