Zmiany w przepisach dotyczących nakładania kar pieniężnych – poznaj plany MF

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 23 stycznia 2025
kary pieniężne – zmiany w przepisach

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w przepisach, dotyczących poboru kar pieniężnych przez Krajową Administrację Skarbową. Dowiedz się, jakie nowe uprawnienia zyska naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu i kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Który organ KAS  jest upoważniony do dokonywania na całym  terytorium  kraju czynności związanych z poborem różnego rodzaju należności pieniężnych, w tym kar pieniężnych
  • Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów
  • Z czego wynika potrzeba ich wprowadzenia
  • Kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Sprawdź też:

Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2026 r. - czy rozwiążą problemy podatników

Dowiedz się, czy można skorygować PIT po kontroli podatkowej

Kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2025 roku są wyższe

Kara porządkowa i zastaw skarbowy – ile wyniosą w 2025 roku

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organów Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania niektórych zadań Krajowej Administracji Skarbowej oraz określenia terytorialnego zasięgu ich działania. Projekt dotyczy modyfikacji przepisów rozporządzenia MF z  27 lutego 2017 r.  (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 2055 ze zm.).

Kary  pieniężne: Więcej  zadań dla  naczelnika  Urzędu Skarbowego w Nowym Targu

Przepis § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, do którego odnoszą się nowe regulacje, wskazuje naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu jako właściwego na całym terytorium Polski do dokonywania czynności związanych z poborem różnego rodzaju należności pieniężnych, w tym kar pieniężnych.

Kary pieniężne za naruszenie sankcji wobec Rosji – nowe regulacje w ustawie o KAS

Nie uwzględnia on jednak kary pieniężnej określonej w art. 143d ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: ustawa o  KAS). Kara ta, której wysokość może wynieść nawet do 20.000.000 zł jest nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego na osoby i podmioty, które nie przestrzegają przepisów sankcyjnych względem Rosji.

Wpływy z takich administracyjnych  kar pieniężnych są dochodem budżetu państwa. Możliwość ich nakładania wprowadził – w ramach nowelizacji ustawy o KAS – art. 19 ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 507). Zmiana ta zaczęła  obowiązywać  od  16 kwietnia 2022 r.

Dlatego zaszła konieczność dodania do zadań naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu czynności związanych z poborem wspomnianej wcześniej kary pieniężnej, o której mowa w art. 143d ustawy o KAS.

Zmiany zakładają rozszerzenie uprawnień naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, który będzie odpowiedzialny za pobór należności pieniężnych, w tym kar finansowych nakładanych za naruszenie sankcji wobec Rosji.

Kiedy zmiany w rozporządzeniu MF wejdą w życie 

Rozporządzenie zmieniające ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zarazem w jego treści przewidziano istotne przepisy przejściowe, których celem jest zapewnienie ciągłości wykonywanych dotychczas zadań przez naczelników urzędów skarbowych. Jeden z nich (§ 2) zawiera zapis, że do wskazanych kar pieniężnych, nieuiszczonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego, stosuje się przepis § 3 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia  MF z 27 lutego 2017 r. (czyli już po nowelizacji).

W praktyce oznacza to, że naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu będzie właściwy także do wykonywania czynności związanych z poborem wspomnianych kar pieniężnych, które zostały nałożone i nieuiszczone przed początkiem obowiązywania rozporządzenia zmieniającego.

Projektodawcy tłumaczą, że jest to spowodowane faktem, iż przepisy dotyczące  omawianej  kary  weszły w życie  w 2022 roku.  

Ponadto z uwagi na zidentyfikowanie występowania spraw dotyczących omawianej kary pieniężnej, w których upomnienie albo tytuł wykonawczy zostały wystawione przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed dniem wejścia w życie komentowanego rozporządzenia zmieniającego, zasadne stało się wprowadzenie przepisu przejściowego wskazującego, że wierzycielem należności pieniężnej z tytułu nałożonej ww. kary pieniężnej, jest ten naczelnik urzędu skarbowego, który wystawił przedmiotowe upomnienie bądź tytuł wykonawczy. Przepis ten ma się znaleźć w § 3 rozporządzenia zmieniającego.

Źródło:

  • projekt (z 2 stycznia 2025 r.) rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organów Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania niektórych zadań Krajowej Administracji Skarbowej oraz określenia terytorialnego zasięgu ich działania.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz