Operatorzy platform cyfrowych będą informować KAS o transakcjach ich użytkowników

Dodano: 20 lipca 2022
Operatorzy platform cyfrowych będą informować KAS o transakcjach ich użytkowników

Do 24 lipca br. w Ministerstwie Finansów potrwają prekonsultacje w zakresie założeń wdrożenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy w sprawie obowiązków sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych w Unii Europejskiej.

Jednym z czołowych obszarów działalności za pośrednictwem Internetu są platformy cyfrowe pośredniczące w obrocie towarami i usługami. Umożliwiają one kojarzenie dostawców towarów i usług z ich nabywcami. Obszar tej działalności jest olbrzymi ponieważ obejmuje m.in. online marketplace, media społecznościowe, gdzie swoje towary i usługi mogą oferować zarówno duże podmioty jak i osoby fizyczne.

Jak wskazuje dr Marcin Lachowicz, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów – prowadzi to do poważnych wyzwań, jeżeli chodzi o możliwości śledzenia i wykrywania przez organy podatkowe zdarzeń podlegających opodatkowaniu. Problem może być większy, jeśli transakcje pomiędzy nabywcami a dostawcami mają charakter transgraniczny, a operatorzy platform są zlokalizowani w innym państwie. W efekcie, istnieje ryzyko tworzenia się nierówności szans podatników prowadzących działalność w Internecie i poza nim. Tworzy to również brak pewności prawnej dla operatorów platform cyfrowych.

Perspektywa sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Dzięki temu, użytkownicy platform, którzy widzieli w tym sposób na uchylanie się od opodatkowania lub unikanie opodatkowania, będą łatwo „widoczni”. Dzięki transparentności konkurencja na wolnym rynku względem sprzedaży w Internecie i poza nim zostanie zachowana.

Główne założenia koncepcji sprawozdawczości

Istotą koncepcji jest to, że operatorzy platform cyfrowych będą przekazywać informacje dotyczące sprzedawców przeprowadzających transakcje za pośrednictwem ich platform. Operator będzie weryfikował w ramach procedury należytej staranności, czy dany sprzedawca podlega raportowaniu. W tym celu operator może polegać na dostępnych publicznie informacjach lub na potwierdzeniu uzyskanym od sprzedawcy. Może również skorzystać z usług zewnętrznego usługodawcy.

Raportujący operator platformy nie będzie musiał przekazywać informacji o sprzedawcach, jeśli udowodni, że inny raportujący operator platformy, zgłosi tę samą informację w ramach tzw. procedury wyboru jednego państwa członkowskiego.

W tym celu, by operatorzy platform cyfrowych dla celów sprawozdawczych nie musieli rejestrować się za każdym razem, przewiduje się procedurę jednorazowej rejestracji w wybranym państwie członkowskim.

Zgodnie z proponowaną koncepcją, Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł przeprowadzić kontrolę wykonywania przez raportującego operatora platformy obowiązków w zakresie stosowania procedur należytej staranności oraz obowiązków sprawozdawczych.

W sytuacji, gdy raportujący operator platformy, nie wykona obowiązku sprawozdawczego, bądź wykona go w sposób niepełny, może podlegać karze pieniężnej lub wykreślenia z rejestru jako podatnik VAT.

Prekonsultacje w MF

Powyżej wskazane główne założenia będą stanowiły fundament do dalszych prac Ministerstwa Finansów. Ministerstwo już teraz zaprasza do udziału w pracach operatorów platform cyfrowych, aby przekazali swoje uwagi do założeń. W tym celu zorganizowane zostały prekonsultacje społeczne. Cel jest wspólny – jak najlepsze przepisy prawne, które będą projektowane w kolejnym etapie przyczynią się do uszczelnienia luk prawnych, do zachowania równych szans oraz zapewnienia pewności prawnej i podatkowej po stronie użytkowników oraz samych operatorów platform cyfrowych – podkreśla Marcin Lachowicz.

Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich. Uwagi należy zgłaszać na adres: [email protected] do 24 lipca 2022 r.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz