KAS będzie sprawować nadzór nad leżakowaniem napojów spirytusowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 13 lipca 2022
  KAS będzie sprawować nadzór nad leżakowaniem napojów spirytusowych

Nadzór nad  leżakowaniem napojów spirytusowych będzie sprawowany przez Krajową Administrację Skarbową. Tak wynika z projektu nowelizacji obowiązujących w tym zakresie przepisów, który został przygotowany przez resort rolnictwa i rozwoju wsi.

Jednym z założeń nowelizacji jest określenie zasad nadzoru nad procesem leżakowania napojów spirytusowych, w których opisie, prezentacji lub etykietowaniu umieszczone są informacje o okresie leżakowania (dojrzewania) takiego wyrobu. Nowe regulacje dostosowują pod tym kątem polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o wdrożenie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania napojów spirytusowych, stosowania nazw napojów spirytusowych w prezentacji i etykietowaniu środków spożywczych, ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, wykorzystywania alkoholu etylowego i destylatów pochodzenia rolniczego, a także uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 110/2008 (Dz. Urz. UE L 130 z 17.5.2019, str. 1).

W tym zakresie projektowana ustawa m.in.:
  • określa tryb prowadzenia kontroli w zakresie spełniania przez napoje spirytusowe wymagań określonych w rozporządzeniu 2019/787 oraz w przepisach wydanych na podstawie ww. rozporządzenia,
  • wdraża zasady umieszczania w opisie, prezentacji lub etykietowaniu napoju spirytusowego informacji o okresie leżakowania (dojrzewania) tego napoju spirytusowego.

Nadzór nad leżakowaniem sprawować będzie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Według autorów omawianych rozwiązań, na zmianach skorzystają konsumenci, poprzez podniesienie wiarygodności wskazań na etykietach wyrobów spirytusowych (np. whisky, okowity) odnośnie do okresu ich leżakowania. Nowelizacja ma również przynieść korzyści przedsiębiorcom (producentom napojów spirytusowych), ponieważ może pozytywnie wpłynąć na odbiór marki leżakowanych napojów spirytusowych przez wspomnianych konsumentów.

Zaostrzenie sankcji karnych

Projekt przewiduje również zaostrzenie kar za nielegalną produkcję i przetwarzanie alkoholu etylowego (a także wyrobów tytoniowych). Obecnie prowadzenie działalności w zakresie wyrobu i przetwarzania takiego alkoholu bez wymaganego wpisu do rejestru – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku. Tak wynika z art. 12a ustawy z 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych ( t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2352).

Natomiast po zmianach tej ustawy dokonanej mocą omawianej nowelizacji będą za to grozić kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Z kolei wykonywanie takiej działalności bez wymaganych wpisów do rejestru w odniesieniu do alkoholu etylowego albo wyrobów tytoniowych o znacznej wartości – będzie podlegać karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat 5 (obecnie do  2 lat).

Moment wejścia w życie nowelizacji

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (z wyjątkiem niektórych regulacji, których początek obowiązywania przewidziano po upływie 60 dni od dnia jej ogłoszenia).

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz