Za niewydanie paragonu firma utraci zezwolenie na handel alkoholem

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 8 lutego 2023
Za niewydanie paragonu firma utraci zezwolenie na handel alkoholem

Za sprzedaż piwa, wina czy wódki z naruszeniem przepisów dotyczących jej ewidencjonowania na kasie rejestrującej, przedsiębiorcom będzie grozić utrata zezwolenia na handel alkoholem. Tak wynika z projektu ustawy, który został przygotowany przez resort finansów.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ustawy – Prawo energetyczne, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Na jej podstawie podmiotom handlującym wyrobami alkoholowymi będą grozić sankcje administracyjne w postaci cofnięcia zezwolenia na handel alkoholem w przypadku recydywy sprzedaży wyrobów alkoholowych z pominięciem kasy rejestrującej czy niewydawania paragonów klientom.

Mianowicie w przypadku stwierdzenia co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, że przedsiębiorca:

  • sprzedaje napoje alkoholowe z pominięciem kasy rejestrującej lub
  • nie wystawia dokumentu z kasy rejestrującej lub
  • nie wydaje paragonu z kasy fiskalnej

– właściwy organ Krajowej Administracji Skarbowej, który stwierdzi te naruszenia (np. naczelnik urzędu skarbowego, po kontrolach przeprowadzonych przez jego pracowników), będzie miał obowiązek przekazać informacje w tym zakresie organom wydającym zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Informacje takie stanowić będą stanowić dla tych organów podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Nielegalne automaty do gier

Utrata zezwolenia na sprzedaż alkoholu ma grozić także za posiadanie w lokalu stanowiącym punkt sprzedaży napojów alkoholowych nielegalnych automatów do gier, wbrew przepisom ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, jej celem jest m.in. utrudnienie nielegalnego obrotu napojami alkoholowymi, a w konsekwencji ograniczenie liczebności punktów handlowych oferujących możliwość nabywania napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł. Ma to skutkować nie tylko zmniejszeniem spożycia określonych kategorii używek. ale również ograniczeniem szarej strefy w obrocie wybranymi kategoriami wyrobów akcyzowych, a w konsekwencji także zmniejszeniem obrotu gospodarczego dokonywanego z pominięciem kas rejestrujących i tym samym zwiększeniem dochodów budżetowych z tytułu wpłat podatków związanych z legalną działalnością.

Nowe przepisy zasadniczo mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw (z pewnymi wyjątkami).

Źródło:

  • projekt (z 31 stycznia 2023 r.) ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, ustawy – Prawo energetyczne, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz