Wzrost minimalnych stawek podatku od środków transportowych w 2023 roku

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 listopada 2022
Wzrost minimalnych stawek podatku od środków transportowych w 2023 roku

W przyszłym roku wzrosną minimalne stawki podatku od środków transportowych, w stosunku do tych, które obowiązują w roku bieżącym. Tak wynika z obwieszczenia wydanego w tej sprawie przez Ministra Finansów. Wyższe będą także stawki maksymalne tego podatku.

Zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Finansów z 12 października 2022 r. w sprawie stawek minimalnych podatku od środków transportowych obowiązujących w 2023 r. Tego rodzaju obwieszczenia wydawane są przez MF co roku, na podstawie delegacji zawartej w art. 12b ustawy z 12 stycznia 1991 r.  o podatkach i opłatach lokalnych.

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:

  • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
  • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony,
  • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą powyżej 7 ton (z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą),
  •  autobusy.

Podatek od środków transportowych – który ciąży na właścicielach i niektórych  posiadaczach  ww. pojazdów – co do zasady jest płatny w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do 15 lutego i do 15 września każdego roku.

Z treści wspomnianego na wstępie obwieszczenia MF wynika, że w 2023 roku minimalne stawki tego podatku ulegną zmianie i będą wyższe w porównaniu z obecnie obowiązującymi. 

Przykładowo w przypadku pojazdu (samochodu ciężarowego) z dwiema osiami, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi co najmniej 14 ton i mniej niż 15 ton, a pojazd ten ma osie z zawieszeniem pneumatycznym lub uznanym za równoważne – stawka minimalna podatku od środków transportowych w 2023 roku wyniesie 484,88 zł (w 2022 roku jest to 383,99 zł).

Należy podkreślić, że stawki określone w obwieszczeniu Ministra Finansów są stawkami minimalnymi. Oznacza to, że rada gminy w drodze uchwały może je określić w innej wysokości, jednakże nie mogą być one niższe niż ogłoszone przez resort finansów. Z drugiej strony obowiązuje również maksymalny pułap tego rodzaju stawek, które mogą być określone przez radę gminy. Jeśli chodzi o przyszły rok, to pułap ten został określony w obwieszczeniu Ministra Finansów z 28 lipca 2022 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023 (M.P. z 2022 r. poz. 731). Analiza jego zapisów prowadzi do wniosku, że w przyszłym roku również te limity będą wyższe. Rada gminy może różnicować wysokość  wspomnianych stawek dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, uwzględniając w szczególności wpływ środka transportowego na środowisko naturalne, rok produkcji albo liczbę miejsc do siedzenia.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz