umowa zlecenia

Ulga na start – czy wcześniejsza umowa zlecenia wyklucza skorzystanie z ulgi

Pytanie: Student miał podpisaną umowę zlecenia, z której firma – zleceniodawca nie pobierała, nie opłacała składek ZUS i podatku dochodowego. Zleceniobiorca nie ukończył 26 lat i miał ważną legitymację studencką. Od nowego miesiąca nie będzie podpisana umowa zlecenia, a ta osoba chce otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą i świadczyć dla firmy te same usługi, które były wykonywane w ramach umowy zlecenia. Wcześniej nie prowadziła działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji osoba otwierająca działalność może skorzystać z ulgi na start: przez 6 miesięcy do zapłaty tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne, a przez następne 24 miesiące ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Czy w tej sytuacji osoba może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Składki ZUS od umów zleceń – jak wypełnić oświadczenie do celów składkowych

Składki ZUS od umów zleceń – jak wypełnić oświadczenie do celów składkowych

Każdy pracodawca zatrudniający zleceniobiorcę musi pamiętać o jego zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w ZUS. Musi także pamiętać o terminowym opłacaniu składek. Istnieją jednak sytuacje, w których obowiązek ten nie występuje. Dlatego kluczowe jest uzyskanie od zleceniobiorcy odpowiednich informacji w formie oświadczenia do celów składkowych. Jakie dane powinno zawierać to oświadczenie? Czy istnieje jego oficjalny wzór? Pobierz gotowy dokument i sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zleceniodawców.

Czy istnieje oficjalny wzór oświadczenia do celów składkowo-podatkowych

Nie ma formalnego wzoru oświadczenia do celów składkowych. Każdy zleceniodawca może stworzyć własne oświadczenie. Ważne, aby zawierały się w nim wszystkie niezbędne informacje. W praktyce najczęściej spotyka się połączone świadczenie do celów składkowych i podatkowych i takie oświadczenie prezentuje poniższy wzór.

Pełne oskładkowanie umów zlecenia nie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Pełne oskładkowanie umów zlecenia nie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Jeden z tzw. kamieni milowych w ramach KPO, czyli pełne oskładkowanie umów zlecenia, nie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Tak wynika z informacji przekazanych 9 października przez Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Sprawdź szczegóły.

Jak przekazał 9 października na platformie X (dawny Twitter) Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich –„najnowsze informacje z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie projektu oskładkowania umów zlecenia (kamień milowy A71G w KPO) z podzespołu Rady Dialogu Społecznego:

  • projektem w październiku ponownie zajmie się KERM (Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów),
  • ustawa na pewno nie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku”.

Przypomnijmy, że celem reformy dotyczącej pełnego oskładkowania umów zlecenia jest ograniczenie segmentacji rynku pracy przez zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na podstawie kolejnych umów zlecenia. Ma to nastąpić przez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od uzyskiwanych przychodów.

Umowa zlecenia wykonywania poza Polską – co ze składkami ZUS

Pytanie: Fundacja zamierz zatrudnić na umowę zlecenia do pracy zdalnej Polaka, który jako miejsce zameldowania wskazał Hiszpanię. W kwestionariuszu osoba ta oświadczyła, że wykonuje wolny zawód i nie opłaca za siebie składek ZUS. Czy osobę taką zgłaszam do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, czy też ta umowa zlecenia nie będzie podlegać składkom ZUS?
Umowa zlecenia 2024 a składki ZUS i podatek PIT – odpowiedzi na 5 pytań Czytelników Portalu FK

Umowa zlecenia 2024 a składki ZUS i podatek PIT – odpowiedzi na 5 pytań Czytelników Portalu FK

Wynagrodzenie przysługuje zleceniobiorcy dopiero po wykonaniu zlecenia. Chyba że z umowy wynikają inne postanowienia w tym zakresie, oraz o ile umowa nie jest zawarta na okres dłuższy niż miesiąc. Przy takich dłuższych umowach zleceniobiorcy należy zapłacić wynagrodzenie wynikające z minimalnej stawki godzinowej co najmniej raz na miesiąc. Strony wówczas mogą np. ustalić, że wynagrodzenie w umówionej wysokości będzie wypłacane w ratach, bezpośrednio po wykonaniu określonego etapu zlecenia, przy założeniu rozliczeń comiesięcznych. Wówczas rozliczeniu podlega praca wykonana w trakcie miesiąca, za którą wypłacone jest wynagrodzenie w oparciu o liczbę godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Sprawdź odpowiedzi na 5 pytań dotyczące rozliczania składek ZUS i podatku PIT przy umowach zlecenia.

Każdy stosunek prawny – niezależnie od nazwy umowy, która go kształtuje – który ma cechy opisane w art. 22 Kodeksu pracy, jest stosunkiem pracy. Jeśli więc np. funkcjonująca współpraca na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło zawiera cechy współpracy w ramach umowy o pracę, może zostać uznana przez sąd (na wniosek zleceniobiorcy, a raczej pracownika lub inspektora pracy) za umowę o pracę. Wówczas uznanemu za pracownika zleceniobiorcy trzeba będzie przyznać wszelkie uprawnienia ze stosunku pracy, np. urlopy, a jego wynagrodzenie będzie musiało być co najmniej równe wielkości płacy minimalnej ustalanej dla danego roku kalendarzowego.

Przy weryfikowaniu, czy dana umowa może być uznana za umowę o pracę, ważne są nie tylko zapisy w samej umowie, istotny jest również stan faktyczny oraz wola stron. Umowa może bowiem zawierać tylko bezpieczne zapisy, a inspektor pracy i tak może uznać, że dany zleceniobiorca faktycznie stale wykonuje polecenia przełożonego, więc występuje tutaj stosunek pracy. Tak się stanie, jeżeli realizacja zawartej między stronami umowy będzie wymagała wykonywania pracy w miejscu i czasie ściśle wyznaczonym przez zatrudniającego, będzie wymagała także ciągłości świadczenia pracy, dyspozycyjności, osobistego wykonywania czynności objętych umową, podporządkowania służbowego i organizacyjnego, a ryzyko wykonywanej pracy będzie obciążało zatrudniającego (choćby nawet nie wynikało to wprost z umowy).

Odpowiedzialność zleceniobiorcy

Zleceniobiorca, co do zasady, ma obowiązek wykonywania umowy osobiście. Może on powierzyć wykonywanie zlecenia osobie trzeciej, jeśli wynika to bezpośrednio z umowy lub ze zwyczaju dotyczącego zakresu czynności według zawartej umowy zlecenia albo gdy jest do tego zmuszony przez okoliczności, np. przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą. O każdym przypadku powierzenia wykonywania czynności zastępcy zleceniobiorca powinien niezwłocznie zawiadomić zleceniodawcę. Zleceniobiorca ponosi w pewien sposób odpowiedzialność za pracę zastępcy. Dodatkowo powinien podać wszelkie niezbędne dane osobowe zastępcy (np. imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania).

Czy wyjazdy zagraniczne zleceniobiorców można rozliczać jak podróże służbowe

Pytanie: Pytanie dotyczy wyjazdu za granicę pracowników budowlanych zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Umowy zlecenia przewidywały, że miejscem wykonania robót budowlanych będzie terytorium kraju. Jednak pracownicy na 3 miesiące wyjeżdżali za granicę w celu wykonywania prac budowlanych. Na wyjazd do pracy za granicę wydawane były zaświadczenia A1. Po 3 miesiącach zleceniobiorcy wrócili do Polski i tutaj wykonują pracę. Czy czas spędzony w pracy za granicą można uznać za podróż służbową? I w związku z tym, czy w tym czasie pracy za granicą można wypłacać zleceniobiorcom diety dzienne i noclegi i później wliczać te świadczenia do kosztów podatkowych?