Nie zawsze umowy pracodawcy z pracownikiem są akceptowane przez ZUS. W sytuacji gdy organ ten kwestionuje łączący pracodawcę z pracownikiem stosunek, umowa może być uznana za pozorną lub może być obniżone wynagrodzenie. Pisaliśmy o tym w poprzednich numerach. Poniżej zaś omówiona zostanie trzecia z konsekwencji, którą jest zmiana formy umowy z umowy o dzieło na umowę zlecenia.
Rząd planuje wprowadzić zmianę, która zakłada rozszerzenie zakresu umów zlecenia, od których ubezpieczeni będą zobowiązani opłacać składki ZUS. Wskutek zmiany, osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które dotychczas nie płaciły składek ZUS od części swojego wynagrodzenia, zobowiązane będą do uiszczania tych należności.
Rząd planuje wprowadzić zmianę, która zakłada rozszerzenie zakresu umów zlecenia, od których ubezpieczeni będą zobowiązani opłacać składki ZUS. Wskutek zmiany, osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które dotychczas nie płaciły składek ZUS od części swojego wynagrodzenia, zobowiązane będą do uiszczania tych należności. Więcej na ten temat w komentarzu ekspertów KPMG.
Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Czy nadal zleceniodawców obowiązuje zapis o zryczałtowanym podatku bez składek ZUS w przypadku umów zleceń do kwoty 200 zł? Czy dotyczy to pojedynczej umowy czy może być ich kilka w roku? Czy dotyczy wszystkich: pracujących z minimalnym wynagrodzeniem i bez niego, emerytów? Rozumiem, że jeśli zapis aktualny nie sporządza się PIT?
Osoba, która zawarła umowę cywilnoprawną i umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19, może wystąpić do ZUS za pośrednictwem swojego zleceniodawcy albo zamawiającego o jednorazowe świadczenie finansowe.
Z początkiem przyszłego roku tzw. zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia będzie stosowany na korzystniejszych niż obecnie zasadach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak jak dotychczas, nie wszyscy zatrudnieni będą mogli z tej ulgi skorzystać. Wyłączenia w tym zakresie dotyczą m.in. niektórych pracujących w Polsce obcokrajowców.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip