Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Dodano: 11 września 2023
Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał o ważnej zmianie dotyczącej podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa. Jest to zmiana poprzedniego stanowiska. Dotychczas bowiem zgodnie z wyjaśnieniami ZUS takiego przychodu nie należało przyjmować do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w przypadku wygaśnięcia umowy zlecenia. Pobierz dwa przykłady i wzór wniosku o przeliczenie podstawy świadczenia chorobowego.

Zasadę tę należy stosować w bieżących sprawach, ale ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem dotyczącym wcześniejszego okresu.

Jeżeli ubezpieczony złoży wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia, to ZUS przeliczy podstawę i dopłaci różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem. Zasady te obowiązują także płatników składek, którzy sami wypłacają swoim ubezpieczonym zasiłki.

Pobierz wzór dokumentu:

Wniosek o ponowne ustalenie wysokości zasiłku

Płatnicy składek w razie wątpliwości dotyczących przyjęcia określonego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mogą każdorazowo wystąpić do Oddziału ZUS z zapytaniem.

Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje (na podstawie art. 67. ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Szczegółowe wyjaśnienia na ten temat można znaleźć w opublikowanym na stronie internetowej ZUS  „Komentarzu do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - wybrane zagadnienia”, zaktualizowanym  24 sierpnia br.

PrzykładPan Marcin zatrudniony na podstawie umowy był niezdolny do pracy w okresach:
  • od 5 sierpnia 2023 r. do 10 sierpnia 2023 r. oraz
  • od 1 do 8 września 2023 r.
Wcześniej pracodawca zawarł z panem Marcinem trzy umowy zlecenia:
  • na okres od 1 do 31 grudnia 2022 r.,
  • na okres od 10 do 28 lutego 2023 r. oraz
  • na okres od 11 sierpnia 2023 r. do nadal.
Pracodawca jest płatnikiem zasiłków, dlatego podstawy wymiaru zasiłku chorobowego co do zasady nie powinien uwzględnić na nowo, jednak w związku ze zmianą stanowiska ZUS oprócz średniego wynagrodzenia z umowy o pracę z okresu od sierpnia 2022 r. do lipca 2023 r. przyjmie przychód uzyskany przez ubezpieczonego z tytułu umów zlecenie w okresach od 1 do 31 grudnia 2022 r. oraz od 10 do 28 lutego 2023 r. Przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenie zawartej na okres od 11 września 2023 r. nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego. Nie został on bowiem uzyskany w okresie 12 miesięcy uwzględnianych w podstawie wymiaru świadczenia.
PrzykładPan Roman zawarł z własnym pracodawcą umowę zlecenie od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. Pan Roman stał się niezdolny do pracy w okresie od 12 do 15 października 2020 r. W celu obliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego ZUS (który jest płatnikiem zasiłków), uwzględnił wynagrodzenie otrzymane przez pana Romana w okresie od października 2019 r. do września 2020 r. (zgodnie z przyjęta praktyką, nie uwzględnił wynagrodzenia uzyskanego z tytułu ww. umowy zlecenie). W dniu 1 października 2023 r. pan Roman przedłożył w ZUS wniosek o przeliczenie zasiłku chorobowego za okres od 1 do 12 września 2020 r. ZUS przeliczył panu Romanowi zasiłek chorobowy i wypłacił wyrównanie.

Źródło: www.zus.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz