Pytanie: Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy w tym okresie może złożyć podanie o urlop wychowawczy? Do jakiego momentu będzie go wykorzystywała? - pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Jakie mam obowiązki wobec urzędu skarbowego w związku z zatrudnieniem rencisty? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR - pisze przedsiębiorca z Mławy.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR. Od 1 kwietnia 2007 r. chciałbym zatrudnić pracownika, który jest rencistą (II grupa, renta stała). Od czego mam zacząć? Jakie dokumenty muszę złożyć do ZUS? Jakie mam obowiązki wobec ZUS, a jakie rencista podejmujący u mnie pracę? Czy odprowadzam za niego wszystkie składki jak za pracownika nieposiadającego renty? Jaka jest wówczas stopa ubezpieczenia wypadkowego? - pyta przedsiębiorca z Łodzi.
Pytanie: Polska firma - usługi dla rolnictwa, chce wysłać część pracowników do Belgii. Firma podpisała kontrakt na zbiór owoców z plantacji znajdującej się w Belgii na 3 miesiące. Oddelegowuje swoich pracowników na taki czas, jak w kontrakcie. Delegowani pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i wykonują ją w Polsce, a w Belgii tylko czasowo. Czy do całkowitego przychodu pracownika można zaliczyć wynagrodzenie zasadnicze (2.616 zł) + należne mu diety (45 euro za dzień) + inne należności z tytułu podróży służbowej? Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej nie podlegają składkom na ZUS i podatkowi dochodowemu. Czy można je zatem uwzględnić w liście płac jako przychód pracownika nieopodatkowany i niepodlegający składkom na ZUS? - pyta księgowa z Gdyni.
Pytanie: Na 1 stycznia 2007 r. zatrudniamy w etatach przeliczeniowych 65 osób. W regulaminie wynagradzania posiadamy zapis, iż nie jest tworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, lecz raz w roku będzie wypłacane świadczenie urlopowe w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Czy wypłacone świadczenie urlopowe stanowi podstawę naliczania składek na ZUS? - pyta kadrowa z Grodziska Mazowieckiego.
Pytanie: Na 31 marca 2007 r. pracownica zatrudniona w mojej firmie ma wyznaczony termin porodu. Pracownica przebywała w tym roku 15 dni na zwolnieniu chorobowym. Czy zasiłek macierzyński wypłacam ja, czy też ZUS? – pisze przedsiębiorca z Gdyni.
Pytanie: W jakiej wysokości muszę opłacić składki na ZUS, jeśli zatrudniam jednego pracownika na 1/2 etatu na kwotę brutto 500 zł? Jaką część z tych składek muszę sfinansować jako pracodawca? – pyta przedsiębiorca z Puław.
Pytanie: Jakie składki na ubezpieczenia społeczne muszę opłacić za osobę zatrudnioną na umowę zlecenia, jeśli osoba ta jest zatrudniona na 1/2 etatu w innej firmie i pobiera świadczenie emerytalne objęte odrębnymi przepisami (MSWiA)?Czy wymagane jest oświadczenie zleceniobiorcy o wysokości zarobków z umowy o pracę, aby sprawdzić, czy wynagrodzenie to jest wyższe od wynagrodzenia minimalnego za pracę?
Pytanie: Pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym, otrzymała rentę. Jakie w związku z tym obowiązki wobec ZUS ma pracodawca? Czy, zgodnie z prawem, można ją zwolnić z pracy? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Prowadzę sklep spożywczy i zatrudniam 10 osób. Do tej pory za 8 godzin pracy w wolną sobotę płaciłam pracownikowi dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia. Jak zapłacić pracownikom za pracę w wolne soboty? – pyta przedsiębiorca z Brodnicy.
Pytanie: Jesteśmy firmą budowlano-montażową. Pracownicy zgodnie z przepisami powinni otrzymywać na budowie posiłki. Proszę o wyjaśnienie, na czym polega różnica między posiłkami profilaktycznymi a regeneracyjnymi przysługującymi w warunkach szczególnie uciążliwych? W jakich miesiącach jest obowiązek dostarczania tych posiłków? – pyta księgowa z Warszawy.
Pytanie: Pracownik w 1997 r. ukończył ZSZ o profilu handlowym. Od września 1994 r. do 30 czerwca 1997 r. był zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego na stanowisku sprzedawca. Pracę w tym charakterze wykonuje nadal, tj. od ? lutego 1998 r. W jaki sposób dokonać wyliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego? - pyta kadrowa z Puław.
Pytanie: Pracownik od 18 września 2002 r. do 30 czerwca 2003 r. był zatrudniony w celu nauki zawodu na stanowisku sprzedawcy. W 2005 r. pracownik ten ukończył ZSZ o profilu handlowym. Od 1 września 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. pracował na 3/4 etatu. Od dnia 17 stycznia 2006 r. pracuje nadal na cały etat. W jaki sposób dokonać wyliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego dla tego pracownika? – pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca. W grudniu 2006 r. wynagrodzenie nie zostało wypłacone pracownikowi ze względu na brak środków pieniężnych na rachunku firmy. Wypłaty dokonano dopiero 2 stycznia 2007. Jakie koszty uzyskania przychodów powinny być potrącone, czy ustalone na 2006 r.? Czy w PIT-11 za 2006 r. należy wykazać niewypłacone wynagrodzenie za grudzień oraz koszty uzyskania przychodów za 12 miesięcy? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Czy od wynagrodzenia za pracę w kwocie 468 zł dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę należy odprowadzić składkę na Fundusz Pracy? – pyta kadrowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip