Jak zapłacić pracownikom za pracę w wolne soboty?

Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Dodano: 6 maja 2007

Pytanie: Prowadzę sklep spożywczy i zatrudniam 10 osób. Do tej pory za 8 godzin pracy w wolną sobotę płaciłam pracownikowi dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia. Jak zapłacić pracownikom za pracę w wolne soboty? – pyta przedsiębiorca z Brodnicy.

Pytanie: Prowadzę sklep spożywczy i zatrudniam 10 osób. Do tej pory za 8 godzin pracy w wolną sobotę płaciłam pracownikowi dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia. Jak zapłacić pracownikom za pracę w wolne soboty? – pyta przedsiębiorca z Brodnicy.


Odpowiedź: Przypuszczam, że u pracowników zatrudnionych w Pani firmie następuje przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, więc pracownikom oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości 100%.


Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy, dalej: kp, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (oczywiście z pewnymi wyjątkami dopuszczonymi przez przepisy Kodeksu pracy, np. wydłużenie okresu rozliczeniowego, zwiększenie dobowej normy czasu pracy).


Jednak na Pani pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż nie znam rozkładu czasu pracy Pani pracowników.

Na podstawie pytania zakładam, że pracownicy są zatrudnieni w podstawowych normach czasu pracy, pracują pięć dni w tygodniu, a soboty są dla nich dniami wolnymi z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Jeżeli praca w sobotę nie jest rekompensowana innym dniem wolnym w okresie rozliczeniowym (np. w poniedziałek w tym tygodniu), to u pracowników z tego powodu wystąpią nadgodziny.

Przypominam Pani, że powinna Pani w okresie rozliczeniowym zachować przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy (art. 129 kp).

Nieprzestrzeganie tej normy jest naruszeniem przepisów o czasie pracy.

Proszę pamiętać, że praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

2) szczególnych potrzeb pracodawcy.


Przypominam również Pani, że za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

2) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wymienione wyżej w pkt 1.


Dodatek w wysokości określonej w pkt 1 (czyli w wysokości 100%) przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w pkt 1 i 2.


Podsumowując, na podstawie pytania przypuszczam, że u Pani pracowników nastąpi przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, więc pracownikom oprócz normalnego wynagrodzenia musi Pani wypłacić dodatek w wysokości 100%.


Podstawa prawna: art. 129, art. 151, art. 1511, art. 1513 Kodeksu pracy.


Autor: Waldemar Klucha, doradca w zakresie prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 7 lutego 2007 r.
Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz