Pytanie: Czy kobieta urodzona w 1955 r., posiadająca 32-letni okres składkowy (w tym 15 lat w warunkach szkodliwych) może ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury, czy świadczenia przedemerytalnego? Od 1 lutego br. zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Czy w świadectwie pracy jestem zobowiązana wpisać tryb i podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę? Czy wystarczy wpisać np. „na mocy porozumienia stron” bez podawania, na podstawie jakiego artykułu umowa o pracę została rozwiązania – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Jesteśmy firmą handlową. Zatrudniamy na etacie jednego kierowcę (samochód dostawczy do 3,5 t). W związku z tym, że kierowca ma dużo wolnego czasu, to chcemy zmienić mu stanowisko na „pomoc magazyniera-kierowca”. Czy w związku ze zmianą stanowiska pracownik musi nadal prowadzić ewidencję prowadzenia pojazdu, załadunek, przerwy itp.? Czy taka zmiana stanowiska wymaga skierowania na dodatkowe badania lekarskie? Czy taką zmianę trzeba zgłosić wcześniej do związku zawodowego reprezentującego pracownika? – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Nasz pracownik otrzymał wezwanie na 5-dniowe szkolenie wojskowe. Za obecność na tym szkoleniu (lub za pracę wykonaną w jego trakcie), jak sam twierdzi, otrzyma wynagrodzenie z wojska. A co z jego nieobecnością w pracy? Powinien wziąć urlop bezpłatny? Czy może powinien mieć odnotowaną nieobecność usprawiedliwioną (niepłatną)? – pyta księgowa z Wrocławia.
Pytanie: Pracownica wystąpiła o urlop wypoczynkowy od poniedziałku. W niedzielę zachorowało jej dziecko i przedstawiła zwolnienie - opiekę rozpoczynającą się od tego samego dnia co wcześniej udzielony urlop. Czy w takim przypadku dni urlopu przepadają? Czy powinny nadal pozostać do wykorzystania? – pyta księgowa z Pucka.
Pytanie: Pracownik pracuje 5 dni w tygodniu 4 godziny dziennie (norma w zakładzie pracy wynosi 40 godzin, 5 dni dla całego etatu). Pracownik ten ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje temu pracownikowi w 2007 r. (w dniach i godzinach) – pyta kadrowa ze Skierniewic.
Pytanie: Pracownica w kwietniu 2007 r. skończyła urlop macierzyński. Obecnie jest na urlopie wychowawczym. Ile prawidłowo należy się tej pracownicy urlopu wypoczynkowego? Zaznaczamy również, że umowę o pracę ma zawartą na czas określony do 30 października 2007 r. Jej staż pracy nie przekracza 10 lat – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Pracownik po odbytej służbie wojskowej dostał powołanie na 2-tygodniowe ćwiczenia wojskowe. Jak mam potraktować te 2 tygodnie? Jak urlop płatny czy bezpłatny? – pyta księgowa z Grójca.
Pytanie: Mam kłopot z obliczeniem stażu pracy nowo przyjętej pracownicy (potrzebnego do wymiaru urlopu). Pracownica oprócz szkoły oraz kilku okresów przepracowanych w firmach (przedstawiła świadectwa pracy) ostatnio nie pracowała zawodowo, lecz przez długi okres zajmowała się gospodarstwem rolnym, opłacając składki na KRUS. Czy okres pracy w gospodarstwie powinnam wliczyć do stażu pracy? – pyta kadrowa z Głogowa.
Pytanie: Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym i otrzymuję dodatek z tytułu wychowywania dziecka. Czy mogę z innym zakładem pracy niż mój podpisać umowę zlecenia bez obowiązku informowania mojego obecnego pracodawcy? – pyta Czytelniczka z Pruszkowa.
Pytanie: We wrześniu 2007 r. kończę 55 lat. Mam 30 lat pracy, w tym 18 lat w warunkach szczególnych (dokumenty poświadczające pracę w szczególnych warunkach złożone są w ZUS). Obecnie do końca tego roku mam przyznaną rentę. Czy we wrześniu 2007 r. będę mógł składać dokumenty w ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury – pyta Czytelnik z Warszawy.
Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie przebywał 20 dni na urlopie bezpłatnym. W związku z tym otrzymał wynagrodzenie mniejsze niż minimalne. Czy miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, będzie można zaliczyć do staży pracy wymaganego do przyznania emerytury? – pyta kadrowa z Kołobrzegu.
Pytanie: Moje pytanie dotyczy zasiłku chorobowego. Mąż jest zatrudniony na pół etatu od kwietnia 2007 r. Po 20 kwietnia br. uległ wypadkowi w pracy. Otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 14 dni. Czy za ten okres przysługuje mu zasiłek chorobowy? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w dwóch firmach po 1/2 etatu. W jednej z nich ma być jeszcze zatrudniony na umowę zlecenia. Czy za umowę zlecenia pobiera się wszystkie składki? Sumuje się je łącznie ze wszystkich umów? Pracownik nie musi informować pierwszego pracodawcy o innych umowach, jeżeli rozlicza się sam w urzędzie skarbowym?
Pytanie: Duża polska firma budowlano-remontowa podpisała ze mną umowę na wykonanie robót. Firma ta wykonuje kontrakt na rzecz innej polskiej firmy. Roboty mają być wykonywane na Litwie i w Holandii. Oprócz stawek za wykonywaną przez moją firmę usługę, w umowie jest zapis, że firma ta będzie pokrywać koszty zakwaterowania moich pracowników, całodzienne wyżywienie, szkolenie bhp oraz koszty dojazdu. Ja ponoszę koszty wynagrodzeń, składek ZUS oraz innych świadczeń należnych pracownikowi zgodnie z Kodeksem Pracy w stosunku do pracowników. Zatrudniłem na umowę o pracę na czas określony powyżej 20 pracowników i oddelegowałem ich do pracy na Litwę i do Holandii. Pobrałem z ZUS E-101 i z NFZ europejskie karty świadczeń zdrowotnych. Czy muszę na piśmie poinformować pracowników o oddelegowaniu do innego kraju (nie znam dokładnej daty zakończenia delegacji, ale raczej poniżej 180 dni)? Czy pracownikom należą się diety za każdy dzień pobytu zagranicą? Co z kosztami uzyskania pracowników (czy je podwyższać)? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas delegacji (w umowie o pracę wpisano miesięczne wynagrodzenie i premię uznaniową na czas oddelegowania)? Jak obliczyć podatek dochodowy za tych pracowników i gdzie go płacić (w Polsce czy w miejscu wykonywania pracy)? Czy fakt, że ani ja, ani pracownik nie ponosi kosztów zakwaterowania i wyżywienia, wpływa na przychód do opodatkowania i ze stosunku pracy? Czy w świadectwie pracy muszę podać okres pobytu pracownika zagranicą? Nadmieniam, że po powrocie oddelegowanych pracowników, tych, którzy dobrze wykonywali powierzoną im pracę, chciałbym dalej zatrudniać w Polsce - pisze przedsiębiorca z Krakowa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip