Pytanie: Czy można ustalić w regulaminie wynagradzania, że ryczałt za nocleg z tytułu zagranicznej podróży służbowej będzie wypłacany na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju? Czy należy wypłacić ryczałt za nocleg w walucie polskiej, czy w zagranicznej? – pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: Pracodawca zakupił kawę, herbatę i cukier w 2007 r. dla pracowników pracujących w biurze. Czy te artykuły można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu? Czy wydawanie napojów będzie stanowiło reprezentację? Czy z faktury VAT od tego zakupu można odliczyć podatek naliczony?
Pytanie: Decyzję o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy byłego naszego pracownika otrzymaliśmy po jego śmierci. Czy jednorazowa odprawa należy się dla żony zmarłego pracownika? Pracownik ten został zwolniony wcześniej w związku z tym, iż przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Jeśli tak, czy przy naliczaniu odprawy należy uwzględniać koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową tak, jak przy obliczaniu wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę oraz czy naliczyć składki ZUS? - pyta księgowa z Rypina.
Pytanie: Jak należy płacić za godziny nadliczbowe pracownikom zatrudnionym w systemie 4-brygadowym? Kiedy należy zapłacić 50%, a kiedy 100% wynagrodzenia? - pyta kadrowa z Olsztyna.
Pytanie: Zamierzam zatrudnić pierwszą osobę na umowę o pracę, na stanowisku kierowniczym. Wiem, że przed dopuszczeniem jej do pracy musi ona przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy (bhp). Czy mogę go przeprowadzić sam, nie mając żadnych specjalnych uprawnień - pyta przedsiębiorca z Łodzi.
Pytanie: Nasza spółka jawna zatrudnia pracowników. Pracownicy podlegają szkoleniom BHP. Czy wszyscy wspólnicy spółki zobowiązani są do odbycia kursu BHP dla pracodawców? Jeśli tak to, jaka jest podstawa prawna takiego obowiązku? - pyta kadrowa z Wąbrzeźna.
Pytanie: Przy jakiej liczbie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę trzeba zatrudnić specjalistę BHP na etat? - pyta kadrowa z Giżycka.
Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową. Inspektorzy jeżdżą na kontrolę nadzorowanych zakładów pracy, gospodarstw rolnych itp. swoimi samochodami. Biorą delegację, na której jest poświadczenie kontrolującego. Delegacje rozliczane są następująco: ilość km x stawka urzędowa (ogłoszona w MP). Jakich dokumentów potwierdzających wydatek wymagać i czy taki zwrot za dojazdy na delegację jest prawidłowy? - pyta księgowa z Warszawy.
Pytanie: Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym płatnym może pracować na umowę o dzieło u innego pracodawcy? Jeżeli tak, to czy jest jakaś granica w otrzymywanym wynagrodzeniu? - pyta księgowa z Warszawy.
Pytanie: Pracownik był na szkoleniu w okresie od 12 marca do 14 marca 2007 r. Wyjazd miał miejsce 10 marca 2007 r. o godz. 20.15, a przyjazd 11 marca 2007 r. o godz. 12.00. Zakwaterowanie rozpoczęło się od godz. 18.00 w tym dniu. Wyżywienie zapewnione było od 11 marca 2007 r. (kolacja) do 14 marca 2007 r.(śniadanie). Wyjazd ze szkolenia był 14 marca 2007 r. o godz. 14.30, a powrót do domu 15 marca 2007 r. o godz. 6.15. Nie było możliwe inne połączenie komunikacyjne, skracające podróż. Czy zgodnie z delegacją przysługują pracownikowi oprócz zapewnionego wyżywienia w trakcie szkolenie jeszcze 2 pełne diety za dzień 10 i 11 marca 2007 r. i za dzień 14 i 15 marca 2007 r.? – pyta kadrowa z Ustrzyk Górnych.
Pytanie: Pracownica naszej firmy (absolwentka wyższej uczelni o profilu ekonomicznym) uzyskała tytuł magistra będąc panną i na dyplomie widnieje jej nazwisko panieńskie. W maju br. wychodzi za mąż. Czy jak przyjmie nazwisko męża, to będzie mogła posługiwać się tytułem naukowym uzyskanym na nazwisko panieńskie czy będzie zmuszona do zmiany dyplomu? Ponadto, jak po zmianie nazwiska będzie wyglądało postępowanie związane z uzyskaniem certyfikatu księgowego? Czy w sytuacji, gdy absolwent udokumentuje odpowiedni staż to będzie mógł przedstawić wówczas dyplom z nazwiskiem panieńskim? - pyta kadrowa z Wałbrzycha.
Pytanie: Jesteśmy firmą z branży informatycznej. Pracownik 19 marca br. powrócił z 2 tygodniowej podróży służbowej z Rzeszowa, gdzie instalował komputerowy system operacyjny. Nie rozliczył się ze sporej zaliczki, której mu udzieliliśmy w związku z odbywana podróżą. Jaki termin na rozliczenie delegacji obowiązuje pracownika w firmie prywatnej? - pyta księgowa z Lublina.
Pytanie: W jakim wymiarze udzielić urlopu wypoczynkowego w 2006 r. dla pracownika zatrudnionego od 4 sierpnia 2006 r. na 1/2 etatu? Pracownik ten posiada roczny staż pracy u innego pracodawcy – pisze kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Pracownik zatrudniony w mojej firmie na umowę o pracę jest po wojsku. Otrzymał niedawno wezwanie na obowiązkowe szkolenie do wojska. Czy pracodawca ma obowiązek na czas szkolenia udzielić pracownikowi urlop płatny czy urlop bezpłatny? – pyta kadrowa z Tarnowa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip