Jaki pracodawca ma obowiązek zatrudnić specjalistę bhp na etat?

Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Dodano: 7 kwietnia 2007

Pytanie: Przy jakiej liczbie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę trzeba zatrudnić specjalistę BHP na etat? - pyta kadrowa z Giżycka.

Pytanie: Przy jakiej liczbie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę trzeba zatrudnić specjalistę BHP na etat? - pyta kadrowa z Giżycka.


Odpowiedź: Jeżeli Pani firma zatrudnia więcej niż 100 pracowników, ma obowiązek utworzyć służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli stworzyć wyodrębnioną komórkę organizacyjną co najmniej jednoosobową, co oznacza, że powinna zatrudnić pracownika służby bhp na umowę o pracę.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 23711 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.


Jeżeli Pani firma zatrudnia:

  1. do 10 pracowników albo
  2. do 20 pracowników

i jest zakwalifikowana do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż 3. kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz posiada ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp, może sam wykonywać zadania tej służby.

Pracodawca - w przypadku braku kompetentnych pracowników - może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy.

Zgodnie z § 1 ust.1 rozporządzenia z 2 września 1997 r. Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 z późn. zm.) służbę bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe.

Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy.


Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy (np. poprzez rozszerzenie zakresu obowiązków) lub powierzyć te zadania specjaliście spoza zakładu (np. na umowę zlecenie).

Pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.


Podstawa prawna:
- art. 23711 § 1 Kodeksu pracy,
- § 1, § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 z późn. zm.).


Autor: Waldemar Klucha, doradca w zakresie prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 16 marca 2007 r.
Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz