Pytanie: Właściciel firmy wyleciał z Warszawy do Japonii w podróż służbową, następnie prosto z Japonii poleciał do Rosji na następne targi i wrócił do Polski. W Japonii i Rosji był po 4 dni. Jak mam policzyć dietę właściciela, w jakiej walucie i po kursie z jakiego dnia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę podać przykład, jak należy wypełnić dokumenty pracownika, który jest wysłany w delegację krajową i zagraniczną . Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownik wyjeżdżający w delegację powinien mieć podstemplowany druk delegacji w miejscu oddelegowania? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy przepisy prawa pracy zawierają jakieś regulacje dotyczące czasu trwania delegacji służbowej? Jaka jest maksymalna liczba dni w delegacji w roku. Jeśli taki limit istnieje, to jaki akt prawny to określa? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy od 6.00 do 14.00. Kierowca w ciągu miesiąca wykonuje pracę w siedzibie firmy lub na terenie miasta, w którym znajduje się firma. Niemniej jednak kilka razy w miesiąca wyjeżdża w delegację za granicę wraz z towarem, który zawozi do odbiorców. Czy w tym przypadku wystarczy rozliczyć jego wyjazd w formie delegacji, czy też przysługuje kierowcy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Transport dokonywany jest samochodem ciężarowym do 3,5 t, a wyjazdy rozpoczynają się w godzinach popołudniowych, np. wyjazd 24 października 2007 r. o godzinie 16.00, a powrót 25 października 2007 r. o godzinie 18.00. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w mojej firmie w godz. od 8.00. do16.00. Miejsce pracy: Warszawa, stanowisko: handlowiec, pracownik serwisu. Pracownik odbył podróż służbową (delegacja do Łodzi - spotkanie z klientem). Czas trwania delegacji od godz. 7.00 do 17.00 w tym 4 godziny to przejazd. Czy jest to podróż służbowa? Czy normalne wykonywanie swojej pracy, a jedynie wystąpią nadgodziny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownicy delegowani do pracy na kilkuletni kontrakt zagraniczny w Niemczech przez polską spółkę z o.o., która podpisuje w kraju umowy o pracę z takimi pracownikami, podlegają polskim przepisom prawa pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracuje za granicą nie dłużej niż 3 miesiące, a w umowie o pracę miejscem świadczenia pracy jest Polska. Nie ma dodatkowej umowy o oddelegowaniu. Pracownikowi naliczamy diety i ryczałt za nocleg. Jednocześnie w ZUS wystawione są formularze E-101 i wynagrodzenie pracownika wynosi 2.616 zł. Od takiej kwoty naliczane są składki. Czy przedstawiona sytuacja jest prawidłowa?
Pytanie: Rozliczam spółkę z o.o. (VAT-UE). Jak obliczyć delegację pracownika do Holandii trwającą od 3 maja 2007 r. do 7 maja 2007 r. Wyjazd z Opola był o godzinie 18.15 (Opole miejsce prowadzenia działalności), a granica została przekroczona o godzinie 22.10. Powrót był 7 maja 2007 r., granicę przekroczono o 13.00, a do Opola autobus dotarł o godzinie 17.30. Co zrobić, jeśli za 2005 r. i 2006 r. obliczono za dużo lub za mało diet niż przewiduje limit?
Pytanie: Duża polska firma budowlano-remontowa podpisała ze mną umowę na wykonanie robót. Firma ta wykonuje kontrakt na rzecz innej polskiej firmy. Roboty mają być wykonywane na Litwie i w Holandii. Oprócz stawek za wykonywaną przez moją firmę usługę, w umowie jest zapis, że firma ta będzie pokrywać koszty zakwaterowania moich pracowników, całodzienne wyżywienie, szkolenie bhp oraz koszty dojazdu. Ja ponoszę koszty wynagrodzeń, składek ZUS oraz innych świadczeń należnych pracownikowi zgodnie z Kodeksem Pracy w stosunku do pracowników. Zatrudniłem na umowę o pracę na czas określony powyżej 20 pracowników i oddelegowałem ich do pracy na Litwę i do Holandii. Pobrałem z ZUS E-101 i z NFZ europejskie karty świadczeń zdrowotnych. Czy muszę na piśmie poinformować pracowników o oddelegowaniu do innego kraju (nie znam dokładnej daty zakończenia delegacji, ale raczej poniżej 180 dni)? Czy pracownikom należą się diety za każdy dzień pobytu zagranicą? Co z kosztami uzyskania pracowników (czy je podwyższać)? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas delegacji (w umowie o pracę wpisano miesięczne wynagrodzenie i premię uznaniową na czas oddelegowania)? Jak obliczyć podatek dochodowy za tych pracowników i gdzie go płacić (w Polsce czy w miejscu wykonywania pracy)? Czy fakt, że ani ja, ani pracownik nie ponosi kosztów zakwaterowania i wyżywienia, wpływa na przychód do opodatkowania i ze stosunku pracy? Czy w świadectwie pracy muszę podać okres pobytu pracownika zagranicą? Nadmieniam, że po powrocie oddelegowanych pracowników, tych, którzy dobrze wykonywali powierzoną im pracę, chciałbym dalej zatrudniać w Polsce - pisze przedsiębiorca z Krakowa.
Pytanie: Nasza firma polska podpisała kontrakt na wykonanie zlecenia na terenie Norwegii. Zleceniodawcą jest firma norweska, zapewnia ona naszym pracownikom przeloty i zatrudnienie. Wiem, że musimy zarejestrować się jako firma zatrudniająca pracowników na terenie Norwegii i ich wynagrodzenie musi być zgodne z tamtymi przepisami, tam też opłaca się część składek ubezpieczeniowych i podatki. Pracownicy będą wykonywali swoje obowiązki w Norwegii prawdopodobnie ponad pół roku. Bardzo proszę o informację, jak w takim wypadku wygląda oskładkowanie wynagrodzeń w Polsce? – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Jak rozliczyć zagraniczną delegację kierowcy? Kierowca wyjechał z Polski 6 marca 2007 r. Rozładunek towaru miał miejsce w Słowenii 7 marca 2007 r., a 8 marca 2007 r. załadunek we Włoszech, następnie 9 marca 2007 r. rozładunek w Polsce - pisze księgowa z Torunia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip