Pracownik spółki odbył podróż służbową do Anglii. Faktura za przelot została wystawiona imiennie na pracownika, zamiast na firmę. Czy fakturę tę można zaliczyć do kosztów podatkowych? Oczywiście wyjazd związany był z prowadzoną działalnością i podyktowany potrzebami firmy.
Firma stale współpracuje z osobą fizyczną, której zadaniem jest aktualizacja strony internetowej. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej i jest zatrudniona na umowę zlecenia. Zleceniobiorca obecnie zamieszkuje w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo raz na jakiś czas osoba ta podpisuje z firmą umowę o dzieło, które często wiąże się z koniecznością podróży z Wielkiej Brytanii do siedziby firmy w Polsce. Czy taka podróż osoby współpracującej na podstawie umowy cywilnoprawnej będzie podróżą służbową?
Osoba zatrudniona nie może odmówić skorzystania z polisy ubezpieczeniowej wykupionej przez szefa w związku z zagraniczną podróżą służbową. W konsekwencji z tytułu ubezpieczenia pracownik nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Spółka spytała ministra finansów, czy po stronie pracownika powstaje przychód z tytułu wykupionej polisy na czas służbowej podróży zagranicznej. W opinii spółki – nie. Organ podatkowy uznał stanowisko za niewłaściwe. Wyjaśnił, że w pojęciu przychodu mieści się każda realna korzyść, jaką uzyskał bądź uzyska podatnik.
Wydatki dotyczące przejazdów autostradą i opłat za parking, które pracodawca zwraca pracownikom wyjeżdżającym w delegację prywatnym samochodem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko w ramach kilometrówki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła spółki, która zwracała pracownikom koszty związane z podróżą służbową prywatnym samochodem. Pracodawca zwracał też wydatki za paliwo, opłaty za autostrady i parkingi. Wydatki dotyczące eksploatacji samochodu firma zaliczała w koszty podatkowe w ramach kilometrówki.
Jeśli w czasie podróży służbowej (liczonej od momentu wyjazdu do powrotu) pracownik samorządowy nie pełnił czynności służbowych w określonych godzinach, okresu tego nie należy uwzględniać przy rozliczeniu delegacji – tak wynika z opinii regionalnej izby obrachunkowej w Szczecinie.
Możesz skutecznie złożyć po terminie odwołanie od decyzji, tylko wówczas gdy udowodnisz, że uchybienie nastąpiło bez Twojej winy. Podanie o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Chodzi tu o uprawdopodobnienie przez Ciebie nie tylko braku winy umyślnej (tzn. zamierzonego działania), ale również niedbalstwa (tzn. niedołożenia należytej staranności).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip