Zagraniczna podróż służbowa a delegowanie pracownika do pracy

Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Dodano:

Pytanie: Pracownik pracuje za granicą nie dłużej niż 3 miesiące, a w umowie o pracę miejscem świadczenia pracy jest Polska. Nie ma dodatkowej umowy o oddelegowaniu. Pracownikowi naliczamy diety i ryczałt za nocleg. Jednocześnie w ZUS wystawione są formularze E-101 i wynagrodzenie pracownika wynosi 2.616 zł. Od takiej kwoty naliczane są składki. Czy przedstawiona sytuacja jest prawidłowa?


Odpowiedź: Sytuacja opisana w pytaniu jest prawidłowa.

Z pytania wynika, że pracownicy podlegają ubezpieczeniom społecznym w Polsce, w ZUS został wystawiony formularz E-101 (spełnione zostały warunki oddelegowania, poświadczone wydanym przez ZUS formularzem E-101).


Proszę zauważyć, że zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w przepisach dotyczących ustalania należności z tytułu podróży służbowych w kraju i poza granicami kraju nie stanowią podstawy wymiaru składek.

Jednocześnie z pytania wynika, że w umowie o pracę tych pracowników miejscem wykonywania pracy jest Polska, czyli pracownicy zostali wysłani w podróż służbową. W takiej sytuacji składek nie nalicza się od diet i innych należności z tytułu podróży służbowej. Podstawą naliczania składki będzie więc tylko wynagrodzenie pracownika.


Podstawa prawna: § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).


Autor: Waldemar Klucha, doradca w zakresie prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 27 maja 2007 r.
Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel