Jakiego kraju przepisy prawa pracy należy stosować do pracowników delegowanych do pracy w Niemczech?

Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Dodano:

Pytanie: Czy pracownicy delegowani do pracy na kilkuletni kontrakt zagraniczny w Niemczech przez polską spółkę z o.o., która podpisuje w kraju umowy o pracę z takimi pracownikami, podlegają polskim przepisom prawa pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.


Odpowiedź: Polski pracodawca musi zapewnić pracownikom delegowanym do Niemiec minimalne warunki zatrudnienia, nie gorsze od obowiązujących w Niemczech. Może stosować polskie przepisy w przypadkach, w których gwarantują one lepsze uprawnienia od tych minimalnych obowiązujących w Niemczech.

W przypadku delegowania polskich pracowników do pracy w Niemczech (podobnie jak w przypadku pracowników skierowanych z krajów Unii do Polski) trzeba stosować niemieckie prawo pracy zawarte w niemieckim kodeksie cywilnym, ustawach i układach zbiorowych tam zawartych.

Polski pracodawca musi zapewnić pracownikom delegowanym do Niemiec pewne minimalne warunki zatrudnienia, nie gorsze od obowiązujących w Niemczech. Dotyczy to głównie: norm i wymiaru czasu pracy, wymiaru urlopu wypoczynkowego (6 tygodni), wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (określonego w układach zbiorowych, kwota ta może być różna w zależności od landu), przepisów z zakresu bhp.


Jeżeli polskie prawo pracy w ww. przypadkach zapewnia lepsze warunki, np. dłuższy urlop wypoczynkowy, to nie ma przeszkód, aby pracodawca polski udzielił delegowanym pracownikom np. dłuższego urlopu wypoczynkowego, czyli stosował w tych przypadkach polskie prawo. Przepisy o oddelegowaniu dotyczą pracowników delegowanych na okres powyżej 8 dni w roku. Istnieje możliwość przedłużenia delegowania o następne 12 miesięcy.


Podstawa prawna: art. 671, art. 672 Kodeksu pracy.


Autor: Waldemar Klucha, doradca w zakresie prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 19 lipca 2007 r.
Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel