Kalkulator urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego

Dodano: 1 stycznia 2024

Za pomocą kalkulatora ustalisz wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący pracownikowi młodocianemu. Młodociany nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni roboczych po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Z upływem roku pracy nabywa zaś prawo do następnych 26 dni roboczych urlopu. W sumie po pierwszym roku pracy urlop młodocianego wynosi 38 dni. 

W następnych latach pracownikowi młodocianemu przysługuje 26 dni urlopu. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych.

Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, o którym mowa powyżej, pracodawca może, na jego wniosek udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze”.

W zakresie, w jakim sprawy urlopów wypoczynkowych pracowników młodocianych nie zostały uregulowane odrębnie, stosuje się przepisy działu siódmego Kodeksu pracy, czyli unormowania dotyczące urlopów wypoczynkowych ogółu pracowników. W szczególności, w odniesieniu do młodocianych znajduje zastosowanie art. 1542 Kodeksu pracy, określający sposób udzielania urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z tym przepisem, urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, chyba że pracownika obowiązuje dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, niższa niż 8 godzin. 

PrzykładPracownik młodociany został zatrudniony w dniu 1 września 2022 r. W związku z tym, z dniem 1 marca 2022 r. nabył prawo do 12 dni urlopu wypoczynkowego, a w dniu 1 września 2023 r. – do 26 dni urlopu. Z dniem 1 stycznia 2024 r., zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w art. 153 § 2 Kodeksu pracy, młodociany nabył prawo do kolejnego urlopu, jednak z uwagi na to, że w dniu 14 czerwca 2024 r. pracownik skończy 18 lat, wymiar urlopu przysługującego mu w 2024 r. wynosi 20 dni, a nie 26 dni. 
PrzykładMłodociany rozpoczął pracę w dniu 1 listopada 2023 r. Prawo do pierwszego urlopu, w wymiarze 12 dni, pracownik ten nabędzie po 6 miesiącach, czyli w dniu 1 maja 2024 r. Pracownik wystąpił z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie zaliczkowo urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych, przypadających w dniach 12-25 lutego 2024 r., obejmujących dwa pełne tygodnie kalendarzowe. Rozkład czasu pracownika młodocianego obejmuje wykonywanie pracy w każdym tygodniu przez 3 dni. W związku z powyższym, pracodawca udzielił młodocianemu w okresie ferii zimowych 6 dni urlopu, odpowiadających dniom roboczym pracownika w tym okresie. W konsekwencji, w dniu 1 maja 2024 r. pracownik nabędzie prawo do urlopu w wymiarze 12 dni, z tym zastrzeżeniem, iż od tego dnia efektywnie będzie mógł wykorzystać już tylko 6 dni urlopu, wobec wcześniejszego, zaliczkowego wykorzystania, ze wspomnianego 12-dniowego wymiaru urlopu, 6 dni.
PrzykładZ dniem 1 stycznia 2024 r., młodociany nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Młodociany skierował do pracodawcy wniosek o udzielenie mu w okresie ferii letnich (od początku tych ferii), przypadających na okres od 22 czerwca (sobota) do 31 sierpnia (sobota) 2024 r., urlopu bezpłatnego łącznie z urlopem wypoczynkowym. W okresie wspomnianych ferii, rozkład czasu pracy młodocianego obejmował pracę przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. W związku z tym, pracodawca udzielił młodocianemu urlopu wypoczynkowego w okresie od 24 czerwca (poniedziałek) do 29 lipca (poniedziałek) 2024 r., obejmującego 26 dni roboczych, a następnie, od 30 lipca do 23 sierpnia 2024 r. – urlopu bezpłatnego. Łączny okres obu urlopów wyniósł 2 miesiące, czyli nie przekroczył maksymalnej dopuszczalnej długości.

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz