Kalkulator urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego

Dodano: 1 stycznia 2025

Za pomocą kalkulatora ustalisz wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący pracownikowi młodocianemu. Młodociany nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni roboczych po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Z upływem roku pracy nabywa zaś prawo do następnych 26 dni roboczych urlopu.

W następnych latach pracownikowi młodocianemu przysługuje 26 dni urlopu. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych.

Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, o którym mowa powyżej, pracodawca może, na jego wniosek udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

W zakresie, w jakim sprawy urlopów wypoczynkowych pracowników młodocianych nie zostały uregulowane odrębnie, stosuje się przepisy działu siódmego Kodeksu pracy, czyli unormowania dotyczące urlopów wypoczynkowych ogółu pracowników. W szczególności, w odniesieniu do młodocianych znajduje zastosowanie art. 1542 Kodeksu pracy, określający sposób udzielania urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z tym przepisem, urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, chyba że pracownika obowiązuje dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, niższa niż 8 godzin.

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz