Ponad 70 tys. ojców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego od stycznia do końca maja tego roku. Przy okazji Dnia Ojca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że tata objęty ubezpieczeniem chorobowym, któremu urodziło się dziecko, może otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Podatniczka prowadzi firmę od 15 grudnia 2011 r. Od 1 stycznia 2019 r. jest zgłoszona do ubezpieczeń społecznych z kodem 05-90-00 i płaci mały ZUS plus (650 zł łącznie ze składką zdrowotną). Jest w ciąży. W jakiej wysokości otrzyma zasiłek macierzyński?
W ramach dużej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych planowane są zmiany także innych ustaw m.in. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jeżeli zmiany wejdą w życie niektórzy ubezpieczeni zyskają, inni stracą. Przeczytaj o najważniejszych pomysłach projektodawców i zobacz, co zmieni się w zasiłkach. Część zmian ma wejść w życie już od 1 kwietnia 2021 r., a niektóre od 1 stycznia 2022 r.
Urlop macierzyński jest obligatoryjnym urlopem, jaki przysługuje pracownicy lub okresem w jakim ubezpieczonej chorobowo zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej lub prowadzącej działalność pozarolniczą przysługuje zasiłek macierzyński. Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Za pomocą kalkulatora bezbłędnie ustalisz przysługujący wymiar urlopu macierzyńskiego dla pracownicy. Kalkulator w formacie HTML.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą po 4 miesiącach poszła na zasiłek chorobowy, a następnie na zasiłek macierzyński. Jest zgłoszona obowiązkowo do ubezpieczeń społecznych, w tym do chorobowego. Jaka będzie podstawa zasiłku, jeśli tylko przez 4 miesiące płaciła tzw. duży ZUS (od podstawy 3.136,20 zł)?
Wniosek o udzielenie wyjaśnień/ Wniosek o wydanie decyzji/ Skarga w sprawie prawa do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego
Kontynuując cykl związany z prawami i obowiązkami przedsiębiorców w związku z rodzicielstwem, poniżej omawiamy korzystanie przez klienta z uprawnienia do opieki nad dzieckiem równoznacznego z pracowniczym urlopem wychowawczym.
Przedsiębiorcom przysługuje prawo do takich samych świadczeń, jak innym ubezpieczonym. Jednak urlop macierzyński, urlop rodzicielski i urlop ojcowski są uprawnieniem pracowniczym. Mają oni natomiast prawo do otrzymania zasiłku za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ojcowskiego, a także urlopów udzielonych na ich warunkach, a przysługujących w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.
W czasie stanu epidemii koronawirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych ułatwia składanie wniosków o zasiłek macierzyński i zasiłek pogrzebowy osobom, którym zgodnie z przepisami wypłaca te zasiłki.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip