Pytanie:Zatrudniam trzy osoby. Proszę o pomoc w wyliczeniu dla jednej z nich wymiaru urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenia netto i należnych składek ZUS za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym. Pracownica jest zatrudniona na pełen etat z wynagrodzeniem minimalnym (podstawowe koszty uzyskania przychodu, złożyła PIT-2). Przysługuje jej rocznie 26 dni urlopu. Na koniec 2020 roku wykorzystała 26 dni urlopu. W 2021 była w ciąży. Choroba trwała od 1 stycznia 2021 r. do porodu. Poród nastąpił 24 lipca 2021 r. Urlop macierzyński, następnie rodzicielski, do 22 lipca 2022 r. Obecnie jest na urlopie wypoczynkowym. Czy przysługuje jej 26 dni urlopu za 2021 i 26 dni za 2022 rok? Czyli łącznie 52 dni? Po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego uda się na roczny urlop wychowawczy. Czy za czas przebywania na urlopie wychowawczym też należny jest urlop wypoczynkowy? Proszę o pomoc w wyliczeniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Jakie będą podstawy do ubezpieczeń? Czy na urlopie wychowawczym podstawa do zdrowotnego jest nadal 620 zł?
Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85.528 zł w skali roku. Ze zwolnienia podatkowego może skorzystać osoba, która pobiera zasiłek macierzyński i ma prawo skorzystać z jednej z ulg podatkowych. Co jeśli nie korzysta z dodatkowych ulg? Czy nie przysługuje jej zwolnienie podatkowe od zasiłku macierzyńskiego?
Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85.528 zł w skali roku (Polski Ład 2.0). Wniosek ZPM składa się, jeśli ZUS ma zastosować zwolnienie podatkowe przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od pobieranego zasiłku macierzyńskiego osobom korzystającym z ulgi dla młodych.
Wniosek ZPO składa się, jeśli ZUS ma zastosować zwolnienie podatkowe przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od pobieranego zasiłku macierzyńskiego osobom korzystającym z ulgi dla powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów.
Oświadczenie o porzuceniu dziecka przez matkę lub o śmierci matki dziecka.
Zaświadczenie lekarskie o okresie, w którym ubezpieczona matka dziecka przebywa w szpitalu.
Oświadczenie, że matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński w okresie 8 tygodni po porodzie.
Oświadczenie o przyjęciu na wychowanie dziecka do ustalenia prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Zaświadczenie płatnika składek o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej przez pracownika w czasie urlopu rodzicielskiego.
Wniosek o udzielenie wyjaśnień / Wniosek o wydanie decyzji / Skarga w sprawie prawa do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip