Pytanie: Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, w przypadku gdy w regulaminie wynagradzania pracowników jest zapis, że w czasie nieobecności usprawiedliwionej dodatek za staż pracy jest wypłacany w pełnej wysokości. Do podstawy zasiłku chorobowego dodatku tego się nie wlicza. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pobiera zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Czy od 1 stycznia 2008 r. nasz zakład będzie musiał wypłacić pracownicy w ciąży wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (za 33 dni), jeżeli nadal będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim? Czy po tym okresie ZUS będzie jej wypłacał zasiłek chorobowy i potem zasiłek macierzyński? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba zatrudniona na umowę zlecenia przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Osoba ta jest zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i posiada wymagany 180-dniowy okres wyczekiwania. Moja firma ma prawo do wypłat zasiłków. W związku z powyższym, kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy: ZUS czy firma zatrudniająca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego dla zleceniobiorcy ubezpieczonego dobrowolnie chorobowo? Proszę o przykłady. Załóżmy, że zleceniobiorca otrzymuje 2.500 zł brutto od zleceniodawcy. Osoba ta nigdzie nie jest zatrudniona. Czy w czasie choroby przysługuje mu 80% czy 100% zasiłku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nauczycielka zatrudniona w mojej szkole na czas nieokreślony przebywała na urlopie bezpłatnym od 1 września 2006 r. do 31sierpnia 2007 r. 23 sierpnia 2007 r. urodziła dziecko. Od którego dnia powinnam zacząć płacić jej zasiłek macierzyński i z jakiego okresu naliczyć podstawę tego zasiłku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mam możliwość zatrudnienia młodej kobiety, która jest w 1. miesiącu ciąży. Deklaruje mi, że po urlopie macierzyńskim powróci do pracy. Czy jeśli nastąpią nieprzewidziane komplikacje i pracownica będzie musiała iść na zwolnienie lekarskie, kto i w jakiej wysokości będzie opłacał wynagrodzenie chorobowe? Kto będzie jej wypłacał zasiłek macierzyński? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Córka ma 20 lat, w tym roku zdała maturę. Nie pracuje i jest w 5. miesiącu ciąży. Poród ma wyznaczony na początek grudnia. Jeżeli zostanie zatrudniona, to czy po porodzie będzie przysługiwał jej zasiłek macierzyński, urlop wychowawczy i inne świadczenia przysługujące matce samotnie wychowującej dziecko? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i opłacam składki na ZUS na preferencyjnych zasadach. Czy po urodzeniu dziecka otrzymam zasiłek macierzyński? Jakie należy złożyć dokumenty i kiedy? Czy pobierając zasiłek macierzyński, muszę płacić składki na ZUS z tytułu prowadzenia firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak należy postąpić z wypłatą zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy zatrudnionej na czas określony do 31 lipca 2007 r., która ma termin porodu na 25 czerwca 2007 r. Zatrudniam 21 pracowników i wypłacam tej pracownicy zasiłek chorobowy. Jak mam postąpić po ustaniu zatrudnienia. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy bezrobotna ciężarna ma prawo do „becikowego” i do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w sytuacji, kiedy jej mąż prowadzi działalność gospodarczą? - pyta Czytelniczka z Puław.
Pytanie: Pracownica od lipca 2006 r. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. Obecnie jest w ciąży (termin porodu został przewidziany na maj br.) i przebywa od 20 stycznia br. na zwolnieniu lekarskim. 31 marca 2007 r. rozwiązuje się umowa na czas zastępstwa, gdyż pracownik zastępowany od 1 kwietnia 2007 r. przechodzi na emeryturę. Czy w tym wypadku po rozwiązaniu z pracownicą umowy zasiłek chorobowy i macierzyński będzie miała płacony ze ZUS? Czy pracownica ta straci prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? – pyta kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Czy ojcu dziecka przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości, jeżeli matka dziecka jest osobą bezrobotną?- pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Na 31 marca 2007 r. pracownica zatrudniona w mojej firmie ma wyznaczony termin porodu. Pracownica przebywała w tym roku 15 dni na zwolnieniu chorobowym. Czy zasiłek macierzyński wypłacam ja, czy też ZUS? – pisze przedsiębiorca z Gdyni.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip