Wniosek o zasiłek macierzyński
Wniosek o skrócenie lub wstrzymanie okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego
Oświadczenie o przyjęciu na wychowanie dziecka do ustalenia prawa do zasiłku macierzyńskiego
Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego
Sprawdź, czy należy opłacać składki na ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy będącego na kontrakcie i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński. Upewnij się, czy w takiej sytuacji zachodzi obowiązek odprowadzania składek zdrowotnych i emerytalno-rentowych.
Upewnij się, kiedy składka zdrowotna powinna być opłacana. Sprawdź, czy jest należna za osobę prowadząca działalność gospodarczą będąca wspólnikiem spółki komandytowej z prawem do zasiłku. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS.
Ustalona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego jest też podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego do końca jego pobierania, jeżeli między okresem pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego nie ma jakiejkolwiek przerwy. Zmiany wymiaru etatu po rozpoczęciu pobierania zasiłku chorobowego nie mają wtedy wpływu na wymiar tego zasiłku, jak i zasiłku macierzyńskiego. Tak orzekł Sąd Najwyższy w styczniu br. poznaj szczegóły.
Jeżeli pracownica jest zatrudniona na umowę o pracę na czas określony i urodzi dziecko najpierw pracodawca wypłaci zasiłek macierzyński, a po wygaśnięciu umowy wypłatę przejmie ZUS.
Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność i jednocześnie pobierają zasiłek macierzyński z tego tytułu będą od 1 stycznia 2016 r. zwolnione z opłacania składki zdrowotnej z tej działalności. Zwolnienie będzie im przysługiwało, jeżeli ich zasiłek nie przekroczy miesięcznie kwoty tzw. świadczenia rodzicielskiego. Tak stanowi ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 1735).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip