Kalkulator urlopu macierzyńskiego

Dodano: 1 stycznia 2021
Urlop macierzyński jest obligatoryjnym urlopem, jaki przysługuje pracownicy lub okresem w jakim ubezpieczonej chorobowo zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej lub prowadzącej działalność pozarolniczą przysługuje zasiłek macierzyński. Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Za pomocą kalkulatora bezbłędnie ustalisz przysługujący wymiar urlopu macierzyńskiego dla pracownicy. Kalkulator w formacie HTML.

Do czego służy kalkulator urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński jest obligatoryjnym urlopem, jaki przysługuje pracownicy lub okresem w jakim ubezpieczonej chorobowo zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej (na podstawie umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, umowy agencyjnej) lub prowadzącej działalność pozarolniczą (w tym działalność gospodarczą) przysługuje zasiłek macierzyński.

Urlop ten przysługuje przez okres wskazany w przepisach Kodeksu pracy i stanowi on punkt wyjścia do ustalania okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie z Kodeksem pracy urlop zawsze przysługuje od dnia urodzenia dziecka. Pracownica w ciąży może jednak wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed porodem – maksymalnie 6 tygodni.

Kalkulator służy więc do dokładnego ustalenia daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu macierzyńskiego – jest to istotne, gdyż wymiar urlopu liczony jest w tygodniach, a rzadko kiedy poród przypada dokładnie na 1 dzień tygodnia.

Pomocniczo kalkulator ten może być też stosowany przy obliczaniu wymiaru urlopu udzielanego na warunkach urlopu macierzyńskiego, gdy mamy do czynienia z dzieckiem (dziećmi) przysposobionymi, tj. adoptowanymi. Wymiar tego urlopu jest bowiem taki sam, jak macierzyńskiego.

Wprowadzanie danych w kalkulatorze urlopu macierzyńskiego

a)    Przewidywany termin porodu

Wpisujemy przewidywaną datę porodu (ewentualnie faktyczną datę porodu, jeżeli obliczenia dokonywane są już po urodzeniu dziecka). Datę tę zazwyczaj przekazuje ciężarnej pracownicy lekarz opiekujący się nią w okresie ciąży. Data ta, jeżeli jest podawana przed faktycznym porodem, jest jedynie orientacyjna, gdyż do urodzenia dziecka może dojść przed tą datą, jak i po niej.
Pamiętać należy, że poród z mocy prawa rozpoczyna urlop macierzyński – nie jest wymagany wniosek o urlop.

W przypadku urlopu udzielanego na warunkach macierzyńskiego (na dzieci adoptowane) zamiast daty porodu można podać datę rozpoczęcia urlopu wskazaną we wniosku pracownicy/pracownika adoptującego dziecko (dzieci).

b)    Przysługujący wymiar – liczba urodzonych dzieci

Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wyższy wymiar przysługuje zatem przy urodzeniu bliźniaków, trojaczków, czworaczków, pięcioraczków itp. Maksymalny wymiar przysługuje w przypadku urodzenia 5 lub więcej dzieci w jednym porodzie – są to jednak przypadki wyjątkowo rzadkie.
Należy zatem oznaczyć liczbę dzieci urodzonych – domyślną wartością jest jedno dziecko.

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi zatem, zgodnie z art. 180 § 1 Kodeksu pracy:

 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Analogiczny wymiar dotyczy także urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego przy adopcji odpowiedniej liczby dzieci.

Aby ustalić właściwy wymiar należy zaznaczyć odpowiednią liczbę dzieci urodzonych (względnie adoptowanych).

c)    Opcja urlopu rodzicielskiego

Kalkulator urlopu macierzyńskiego zawiera także możliwość oznaczenia urlopu rodzicielskiego. W takim wypadku zakłada się, że urlopy wykorzystywane są jeden po drugim (macierzyński,  następnie rodzicielski) bez przerwy.

Przyjmuje się pełne wykorzystanie urlopu rodzicielskiego przez 1 rodzica, bez możliwości podejmowania pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego. W takim wypadku pracownicy (pracownikowi) przysługuje odpowiednio:
–    32 tygodnie urlopu rodzicielskiego (na 1 urodzone dziecko) albo
–    34 tygodnie urlopu rodzicielskiego – jeżeli urodziło się 2 lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Aby zsumować obydwa urlopy należy zaznaczyć „Urlop rodzicielski”. Wymiar dobierany jest automatycznie.

d)    Początek urlopu macierzyńskiego

Urlop może rozpocząć się z dniem porodu lub – jeżeli taki będzie wniosek pracownicy – na maksymalnie 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu.
Należy zaznaczyć odpowiednią opcję, przy czym jeżeli urlop ma być wykorzystany przed porodem, wówczas konieczne jest podanie daty rozpoczęcia urlopu.

Wyniki w kalkulatorze urlopu macierzyńskiego

–    przysługujący wymiar urlopu (wskazany w tygodniach),
–    przysługujący wymiar urlopu rodzicielskiego (32 lub 34 tygodnie),
–    czas trwania urlopu, do dnia     (podana jest data końcowa urlopu; jeżeli zaznaczono opcję urlopu rodzicielskiego podana jest data końcowa urlopu rodzicielskiego),
–    urlop można przerwać nie wcześniej niż (podana jest data najwcześniejszego zakończenia urlopu przez pracownicę-matkę).

W przypadku daty przerwania urlopu odnosi się ona do przypadku określonego w art. 180 § 4 Kodeksie pracy, zgodnie z którym pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
–    pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik - ojciec wychowujący dziecko, lub
–    przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony - ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

W takiej sytuacji ojciec ma prawo wykorzystać pozostały urlop od wskazanej daty „przerwania urlopu” do daty oznaczonej jako „Czas trwania urlopu”.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz