Ogłaszając stan zagrożenia epidemicznego, rząd pozamykał lub ograniczył klientom dostęp do poszczególnych form działalności i przemieszczania się. Co więcej, cały kraj funkcjonuje pod hasłem „zostań w domu”. Jak w tych warunkach funkcjonować mają przedsiębiorcy, których firmy nie mogą zrobić sobie wakacji, tak jak uczniowie? Nie ma odbiorców towarów i usług, nie ma przychodu przedsiębiorstwa, nie ma środków na kredyty, leasingi, rachunki i wynagrodzenia. Te ostatnie pracodawca musi wypłacać. Czy na pewno?
Zgodnie z zasadą memoriału i współmierności przychodów i kosztów wynagrodzenia oraz pochodne od tych wynagrodzeń są kosztami w rachunkowości za ten okres, w którym była świadczona praca. Natomiast na gruncie prawa podatkowego istotne jest, czy wynagrodzenia zostały wypłacone terminowo. Nie ma tu znaczenia, czy są to koszty bezpośrednie, czy pośrednie podatkowo.
Wynagrodzenia osobowe urzędników oraz ich pochodne nie stanowią wydatków majątkowych. Jest tak nawet wówczas, gdy pracownicy ci wykonują czynności służbowe związane z realizacją inwestycji.
Parametry podatkowe, takie jak koszty uzyskania przychodów, stawka podatku, kwota zmniejszająca podatek, są stosowane w wysokościach obowiązujących w momencie uzyskania przez podatnika przychodu, a nie w okresie, za jaki ten przychód jest należny.
Pracodawca wypłacił dwojgu pracownikom zaliczki na wynagrodzenia brutto, przewyższające wartość wypłaty grudniowej brutto płatnej w styczniu. Czy powinny zostać naliczone koszty uzyskania przychodów, kwota wolna od podatku i składki na ZUS już od zaliczki grudniowej, a na liście głównej za miesiąc grudzień powinny zostać przyjęte wartości zerowe? Czy pracodawca powinien był dopiero w styczniu od różnicy między listami płac naliczyć ponownie koszty uzyskania przychodu, kwotę wolną od podatku i składki na ZUS?
W 2020 roku miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2.600 zł, a minimalna stawka godzinowa z umowy zlecenia wyniesie 17 zł. Ponadto zmieni się stawka PIT i koszty uzyskania przychodu. Sprawdź, jak obliczyć prawidłowo wynagrodzenie za pracę po zmianach.
Pytanie: Proszę o wyjaśnienie dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego dla osób w wieku do 26 lat. W naszej firmie jest taka osoba zatrudniona na umowę zlecenia od lipca 2019 r. Mamy wypłatę wynagrodzenia z przesunięciem, czyli za lipiec 2019 r. zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie 10 sierpnia 2019 r. Czy wynagrodzenie takie będzie już zwolnione od podatku?
Pytanie: Jestem główną księgową zatrudnioną na umowę o pracę na 1/2 etatu. W rzeczywistości przepracowuję ponad 1 etat. Wszystkie przepracowane godziny spisuję co miesiąc w karcie godzinowej. Czy w razie rozwiązania stosunku pracy będę miała te nadgodziny wypłacone, czy one przepadają, skoro nie ma innej możliwości, abym je wybrała?
Warunki wynagradzania za pracę ustalają układy zbiorowe pracy. Pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. Zobacz, co w nim zawrzeć.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip