15 marca 2019 r. na posiedzeniu Sejmu odbyło się I czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Dotyczy on zobowiązania pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia aplikującym na dane stanowisko kandydatom.
PYTANIE Osoba prowadząca działalność gospodarczą chce 1 stycznia 2019 r. zatrudnić małżonka na umowę o pracę z pensją 3.000 zł brutto. Czy kwotę brutto wynagrodzenia małżonka łącznie ze składkami ZUS za osobę współpracującą można zaliczyć w koszty firmy? Jak obliczyć wynagrodzenie netto osoby współpracującej?
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń i związanych z nimi składek uzależniony jest nie tylko od ich rodzaju, lecz także od dotrzymania terminu płatności. Zasady wynikające z ustawy o PIT w tym zakresie przedstawia tabela.
Przedsiębiorca wypłaca wynagrodzenie pracownikom na konto bankowe i gotówką. Tworzy zbiorową listę płac gotówkową, tzn. jest jedna lista, na której są wszyscy pracownicy, u których jest wypłacane wynagrodzenie w gotówce. Na liście widnieje kwota wynagrodzenia netto, pod którą każdy pracownik się podpisuje przy swoim nazwisku. Każdy pracownik niestety widzi, ile kto zarabia. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?
Podatnicy prowadzący spółkę cywilną zatrudnili na umowę o pracę żonę jednego ze wspólników. Czy w obecnym systemie prawnym wynagrodzenie takiej osoby stanowi koszty uzyskania przychodów wszystkich wspólników proporcjonalnie do udziałów? Czy składki ZUS opłacane za tę osobę stanowią koszty podatkowe?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip