Poznaj stanowisko MPiPS oraz ZUS w sprawie obowiązku opłacania składki na FEP za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Sprawdź, jakie zdanie ma na ten temat ekspert.
Poznaj najnowszą opinię Ministerstwa Edukacji Narodowej i Generalnego Inspektora Pracy na temat udzielania i rozliczania urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach, w których nie są przewidziane ferie szkolne.
Pytanie: Nasz pracownik do kwietnia 2007 r. zatrudniony był na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu. Od maja 2007 r. zatrudniony został w pełnym wymiarze czasu pracy. W grudniu 2007 r. pracownik ten korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Pracownik w lutym 2007 r. otrzymał trzynastkę za pracę na 1/2 etatu. Obliczając zwolnienie lekarskie, będę brała podstawę ze pełne miesiące po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. od maja do listopada 2007 r. Czy w związku z tym otrzymaną w lutym trzynastkę należy uwzględnić w podstawie wyliczenia zwolnienia lekarskiego, a jeśli tak, to czy należy ją przeliczyć do nowego wymiaru czasu pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W naszej firmie są pracownicy, którym zmieniliśmy wymiar czasu pracy (np. z niepełnego na pełny i odwrotnie). Niektórzy z nich mają jeszcze urlopy do wykorzystania za 2007 r. Jak prawidłowo udzielić urlopu takim pracownikom? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy okres pracy na podstawie umowy zlecenia powinien być wliczany do ustalenia należnego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy chcielibyśmy na mocy zawartego z pracownikiem porozumienia zmienić wymiar czasu pracy na pełen etat. Czy w związku z zaistniałą sytuacją należy ww. pracownikowi wystawić świadectwo pracy z okresu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy? Jeśli tak, to co napisać jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę (fizycznie nie nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę)? Jeśli nie, to czy w przyszłości, wystawiając świadectwo pracy ww. pracownikowi, należy rozgraniczyć okres zatrudnienia w wymiarze niepełnym i w wymiarze pełnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przed zatrudnieniem w naszym zakładzie prowadził działalność gospodarczą. Czy ten okres liczy się do obliczenia podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W naszym zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 lutego do 30 kwietnia br. Pracownikowi zatrudnionemu dotychczas na pełny etat od 5 kwietnia br. na zasadzie porozumienia stron obniżyliśmy wymiar czasu pracy do 1/3 etatu. Jak rozliczyć czas pracy, jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy następuje w trakcie okresu rozliczeniowego? – pyta księgowa z Torunia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip