Z komentarza eksperta dowiesz się:
Pobierz praktyczne narzędzia:
Kalkulator urlopu wypoczynkowego
Kalkulator okresu wypowiedzenia i wysokość odprawy pieniężnej
Czytaj także:
Wymiar urlopu i wysługa lat u pracownika na dwóch umowach
Urlop wypoczynkowy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego
Jeden z pracowników musiał wyjść z pracy wcześniej. Co oznacza, że pracował 5 godzin a nie 8 godzin. Pracodawca poprosił go, aby rozpisać mu urlop wypocynkowy na 3 godziny. Jednak pracownik powiedział, że urlopu nie można wykorzystywać godzinowo według Kodeksu pracy. Czy za te 3 godziny mogę mu nie naliczać wynagrodzenia? Pracownik ma cały etat.
Do 30 września br. trzeba udzielić pracownikom urlopu za poprzedni rok, jednak w związku z pandemią i kryzysem gospodarczym, a także wojną w Ukrainie wielu pracowników przełożyło czas, w jakim będą wypoczywać. Sprawdź, czy w związku z tym pracodawca powinien utworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy.
Zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlop niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy).
Zgodnie z Kodeksem pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca powinien nakłonić pracownika do wybrania urlopu wypoczynkowego w części obejmującej 14 dni z rzędu, informując go, że taki wymóg stawiają przepisy Kodeksu pracy. W razie kontroli PIP to on bowiem odpowiada za wszelkie uchybienia.
Długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Pracownikowi podejmującemu pracę po raz pierwszy w życiu (tzw. pierwszy urlop) przysługuje urlop „z dołu”, z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do pełnego wymiaru urlopu pracownik nabywa z kolejnym rokiem kalendarzowym.
Osoby powracające z urlopu zagranicznego nadal muszą odbywać 10-dniową kwarantannę, a to wiąże się też z obowiązkami dla pracodawców. Problemy te mogą ominąć osoby zaszczepione przeciw COVID-19.
Państwowa Inspekcja Pracy wypowiedziała się w kwestii tego, czy można udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi przebywającemu na kwarantannie w związku z COVID-19.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip