Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg uczestniczyła w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu pracy, które 26 stycznia br. odbyło się w Sejmie RP. Proponowane przez MRiPS zmiany służą rodzicom i poprawiają sytuacje pracowników.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rządu przyjęto zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zakłada m.in.: zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego, możliwość skorzystania z urlopu z powodu działania siły wyższej.
Urlop rodzicielski wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni przy jednoczesnym urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Pracownik może łączyć urlop rodzicielski z pracą, wymiar przysługującego mu urlopu ulega wydłużeniu. Skorzystaj z kalkulatora wydłużenia urlopu rodzicielskiego - kalkulator ustala wymiar wydłużonej części na zasadach obowiązujących do 25 kwietnia 2023 r).
Kalkulator dostępny jest po zalogowaniu się.
Urlop rodzicielski będzie dłuższy, a prawo do niego nie będzie już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Do tego zmiany w urlopach ojcowskich i nowy urlop opiekuńczy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację przepisów Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, aby wdrożyć tzw. dyrektywę rodzicielską. Projekt przepisów został skierowany do konsultacji społecznych.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 roku.
Zaświadczenie płatnika składek o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej przez pracownika w czasie urlopu rodzicielskiego.
Przyjęta przez państwa członkowskie dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zapewnia ojcom większe zaangażowanie w opiekę nad dziećmi zaraz po ich narodzinach. A to dzięki indywidualnym urlopom rodzicielskim, gdyż urlopy ojcowskie w Polsce obowiązują już od 2016 roku.
Zaświadczenie płatnika składek o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej przez pracownika w czasie urlopu rodzicielskiego
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip