Urlop wychowawczy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim - jakich formalności musisz dopilnować

Pytanie:  Jeśli pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym zaraz po rodzicielskim do 19 czerwca, to jakich formalności trzeba dopełnić (pracownik, pracodawca), aby pracownica mogła iść od razu po urlopie na urlop wychowawczy? Jak długo może na nim przebywać?
Odpowiedź: 

Aby rozpocząć urlop wychowawczy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, a więc od 20 czerwca 2018 r., pracownica powinna złożyć do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu nie później niż na 21 dni prze tym terminem, a więc do 30 maja br. Jeśli drugi rodzic nie korzysta z urlopu wychowawczego pracownik może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu lub podzielić go, maksymalnie na 5 części. W przypadku wykorzystania urlopu wychowawczego w całości, będzie on udzielony do 19 czerwca 2021 r.

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu wychowawczego, jeśli pracownik był u niego zatrudniony co najmniej 6 miesięcy z uwzględnieniem wszystkich poprzednich okresów zatrudnienia.

Udzielenie urlopu wychowawczego wymaga złożenia przez pracownika wniosku do pracodawcy. Pracownik powinien złożyć wniosek w minimum w terminie 21 dnia kalendarzowych od planowanego terminu udzielenia urlopu.

W związku z tym, jeśli pracownica zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 20 czerwca 2018 r. wniosek powinien zostać złożony do pracodawcy najpóźniej 30 maja 2018 r.  Jeśli pracownica nie dotrzyma tego terminu pracodawca może udzielić urlopu w terminie wskazanym we wniosku, ale także może przesunąć ten termin gdyż ma wówczas na udzielenie urlopu 21 dni od daty złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze maksymalnie 36 miesięcy, w czasie których z urlopu mogą korzystać obydwoje rodzice. Pracownica może wykorzystać pełny wymiar urlopu w sytuacji, gdy ojciec dziecka złoży oświadczenie, że nie zamierza korzystać z urlopu wychowawczego, albo gdy zachodzą przesłanki wskazane w kodeksie pracy, a więc:

  • ojciec dziecka nie żyje,
  • ojcu nie przysługuje władza rodzicielska, został jej pozbawiony lub władza rodzicielska uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

W przypadku wykorzystania urlopu wychowawczego w jednej części przez 36 miesięcy pracownica będzie mogła z niego korzystać od 20 czerwca 2018 r. do 19 czerwca 2021 r.

Należy tu wskazać, że przy obliczaniu terminu zakończenia urlopu nie ma jednoznacznego stanowiska. Wskazany powyżej okres udzielenia urlopu jest oparty na potoczne rozumienie upływu okresu 36 miesięcy, na co wskazują orzeczenia Sądu Najwyższego, jak np. wyrok z  19 grudnia 1996 r. sygn. akt I PKN 47/96.  

Jednak opierając się na przepisie art. 300 Kodeksu pracy  można zastosować regułę wynikającą z przepisu art. 112 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą  termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

W takim przypadku urlop 36 miesięczny liczony od 20 czerwca 2018 r. zakończy się 20 czerwca 2021 r. Ja skłaniam się jednak do pierwszej metody obliczenia terminu.

Jeśli ojciec dziecka również będzie korzystał z urlopu wychowawczego, pracownica musi złożyć oświadczenie o czasie trwania tego urlopu, gdyż łącznie urlop wychowawczy obydwojga rodziców nie może przekroczyć 36 miesięcy. Pracownica może również podzielić urlop na części, ale nie więcej niż 5, przy czym rozumie się tutaj liczbę złożonych wniosków. Jeśli pracownica złoży wniosek o urlop wychowawczy do końca roku 2018, a następnie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2018 r. będą to dwa okresy wykorzystania urlopu wychowawczego, mimo że następują bezpośrednio po sobie. Jeśli pracownica będzie korzystała z urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, ale podzieli go na części należy zwrócić uwagę, że urlop wychowawczy przysługuje wyłącznie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat.

Maria Kucharska-Fiałkowska

Autor: Maria Kucharska-Fiałkowska

Specjalista ds. audytów, administrator bezpieczeństwa Informacji, specjalista ds. kadrowych w jednostkach publicznych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz