Kalkulator wydłużenia urlopu rodzicielskiego

Dodano: 1 stycznia 2023
Dokument archiwalny

Urlop rodzicielski wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni przy jednoczesnym urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Pracownik może łączyć urlop rodzicielski z pracą, wymiar przysługującego mu urlopu ulega wydłużeniu. Skorzystaj z kalkulatora wydłużenia urlopu rodzicielskiego - kalkulator ustala wymiar wydłużonej części na zasadach obowiązujących do 25 kwietnia 2023 r).

Kalkulator dostępny jest po zalogowaniu się.

  1. Po co jest kalkulator wydłużenia urlopu rodzicielskiego?

Urlop rodzicielski standardowo wynosi – w zależności od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu – 32 tygodnie albo 34 tygodnie (w przypadku gdy w trakcie jednego porodu matka rodzi dwoje lub więcej dzieci).

Urlop ten może zostać jednak przedłużony. Stanowi o tym art. 182[1f] § 1 Kodeksu pracy.

Zgodnie z tym przepisem w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu (co jest z kolei dopuszczalne w świetle art. 182[1e] § 1 Kodeksu pracy, jednak za zgodą pracodawcy i na wniosek pracownika lub pracownicy złożony z 21-dniowym wyprzedzeniem), wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:

–  64 tygodni - w przypadku, gdy ubezpieczonemu (ubezpieczonej) korzystającemu z urlopu urodziło się 1 dziecko,

–  68 tygodni - w przypadku, gdy ubezpieczonemu (ubezpieczonej) korzystającemu z urlopu urodziło się 2. lub więcej dzieci (przy jednym porodzie)

Algorytm ustalania przedłużonego urlopu określa także art. 182[1f] § 2-4 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego – przy czym  w przypadku gdy łączenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu, następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego.

Z kolei w przypadku gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach, a ewentualny niepełny dzień pomija się.

Zapamiętaj! Należy przy tym pamiętać, że maksymalny wymiar czasu pracy dla zatrudnionego przebywającego na urlopie rodzicielskim wynosi 1/2 etatu. Urlop rodzicielski przedłużony udzielany jest wtedy na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Jak wprowadzać dane w kalkulatorze wydłużenia urlopu rodzicielskiego

a)     Liczba dzieci

Długość urlopu rodzicielskiego, także przedłużonego jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych w jednym porodzie, przy czym KP różnicuje jedynie dwa przypadki – urodzenie 1. dziecka oraz urodzenie 2. lub więcej dzieci. Tak samo należy oznaczyć dane wejściowe w kalkulatorze.

b)    Wymiar udzielonej części urlopu

Urlop rodzicielski może być udzielony w częściach (art. 182[1c] § 2-4 Kodeksu pracy).

Części tych nie może być więcej niż 4, przy czym żadna z udzielonych części nie może być krótsza niż 8 tygodni, za wyjątkiem:

–       pierwszej części urlopu, która z kolei nie może być krótsza niż:

1)     6 tygodni,

2)     3 tygodni – w przypadku adopcji lub przyjęcia na wychowanie dziecka do lat 7 (do lat 10 w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego),

–       ostatniej części urlopu (w tym wypadku brak jest dolnego limitu długości urlopu).

c)     Okres, w którym ta część jest łączona z pracą

W tym miejscu należy podać okres zasadniczego urlopu rodzicielskiego łączonego z pracą. Nie musi on się pokrywać z okresem udzielonego urlopu rodzicielskiego, może być krótszy.

Okres ten należy podać w tygodniach.

d)    Wymiar czasu pracy w okresie łączenia z urlopem

Należy podać wymiar etatu na jaki pracownika/pracownicę zatrudnia się w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą. Maksymalny wymiar czasu pracy wynosi, zgodnie z Kodeksem pracy – 1/2 etatu.

 

Wymiar czasu pracy (etatu) podać należy w ułamkach zwykłych np.: 1/2, 1/4, 1/3, 2/5 itp.

e)     Sposób wykorzystania okresu wydłużenia (urlopu)

Także wydłużony okres urlopu rodzicielskiego może być łączony z pracą. Zgodnie z art. 182[1f] § 7 Kodeksu pracy w takim przypadku, wymiar tej wydłużonej już części urlopu oblicza się, dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.

W takim przypadku, w polu: Wymiar czasu pracy w okresie łączenia wydłużonego urlopu z pracą należy wpisać: wymiar etatu. Analogicznie należy podać wymiar w ułamku zwykłym (np. 1/2, 1/3, 2/5).

Jeżeli w czasie wydłużenia urlopu nie jest przewidziana praca, nie należy tego pola wypełniać, w szczególności nie wpisuje się „0”.

3. Wyniki

Kalkulator podaje następujące wyniki wstępne:

  • ustalenie wymiaru urlopowego, w tygodniach – podstawowy wymiar (32 lub 34)
  • maksymalny możliwy wymiar urlopu w tygodniach (64 lub 68).

Po automatycznym obliczeniu podawane są wartości, w tygodniach, albo w tygodniach i dniach (jeżeli ułamkowe wartości etatu w przeliczeniu na wymiar urlopu nie dają pełnych wyników liczonych w tygodniach):

1)     wydłużenia urlopu wskutek łączenia urlopu podstawowego z pracą,

2)     wydłużenie urlopu wskutek łączenia wydłużenia z pracą,

3)     całkowite wydłużenie wymiaru urlopu.

Finalny wynik – wymiar całkowity urlopu – można obliczyć, sumując wartość wymiaru podstawowego (32 lub 34 tygodnie) z wartością całkowitego wydłużenia wymiaru urlopu.

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz