Jest to pozycja, w której pokazywane są następujące skutki:
Sprawozdanie finansowe to nie tylko bilans. I choć zakres elementów sprawozdania może być różny w zależności od jednostki, której dotyczy, trzeba zazwyczaj przygotować jeszcze rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych oraz informacje dodatkowe.
Skorzystaj z praktycznego zestawienia terminów związanych ze sporządzaniem sprawozdań budżetowych na styczeń 2021 r. Upewnij się do kiedy przekazać m.in.: Rb-28, Rb-23, czy też Rb-27.
Komitet Standardów Rachunkowości opracował rekomendacje pt. „Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID -19”. Rekomendacje mogą być pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2020 rok.
Resort finansów zachęca do korzystania z edytowalnego wzoru sprawozdania z działalności fundacji, które pozostają we właściwości Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Sprawozdanie składa się do 31 grudnia za rok poprzedni, zaś wzór odpowiada na oczekiwania fundacji i ułatwi im wypełnianie obowiązków w tym zakresie.
Organizacje pozarządowe sporządzające sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 lub 6 muszą przygotować informację dodatkową.
Badanie sprawozdań finansowych za rok 2020 stawia przed biegłymi rewidentami wiele nowych wyzwań. W związku z tym, aby ułatwić im przygotowanie do badania, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) opublikowała na swojej stronie internetowej zestawienie komentarzy oraz opracowań artykułów poświęconych zagadnieniom związanym z badaniem sprawozdań finansowych w obliczu pandemii COVID-19.
Sprawozdanie finansowe podpisuje (wszystkie jego części składowe) – podając datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe podpisują wszyscy członkowie tego organu.
Jednostki, których roczne sprawozdania podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, ustawodawca wskazał w art. 64 uor. Podstawowym celem badania rocznego sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta raportu zawierającego opinię o tym, czy sprawozdanie finansowe jest prawidłowe, rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową oraz finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki. Wydana opinia biegłego rewidenta podnosi wiarygodność zbadanego sprawozdania finansowego.
Część jednostek jest obowiązana sporządzić, oprócz sprawozdania finansowego, sprawozdanie z działalności.
Rok 2020 jest szczególny ze względu na pandemię COVID-19, a terminy dotyczące sprawozdawczości za 2019 rok zostały przesunięte w trybie nadzwyczajnym. Takich zmian nie planuje się obecnie w odniesieniu do sprawozdań za 2020 rok.
Przedsiębiorcy skorzystali z rozmaitych form wsparcia, jakie dawały tarcze antykryzysowe i tarcza z PFR. Teraz Rząd zapowiedział kolejne tarcze branżowe. Jak wykazać otrzymaną pomoc w sprawozdaniu finansowym za 2020 rok.
Jednostki sporządzające sprawozdanie finansowe są zobowiązane do ujmowania w nim realnej wartości aktywów i zobowiązań. Oznacza to czasem konieczność dokonywania odpisów z tytułu utraty wartości. Dotyczy to w szczególności większych jednostek badanych przez biegłych rewidentów, które muszą w sprawozdaniach odzwierciedlić skutki kryzysu związanego z COVID-19.
Ministerstwo Finansów odniosło się do przepisów przesuwających termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego w odniesieniu do organizacji pozarządowych. Z udzielonych przez resort finansów wyjaśnień wynika, że jeśli dana organizacja spełnia określone przepisami przesłanki w tym zakresie, to wolno jest skorzystać z możliwości takiego przesunięcia.
Obowiązkiem kierowników niektórych jednostek jest m.in. poddanie sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Badanie sprawozdania jest częścią rachunkowości. Ustawa wskazuje, które jednostki muszą poddać sprawozdania audytowi, czasem jednak taki obowiązek wynika z innych przepisów. Sprawdź, jakie jednostki muszą poddać sprawozdanie finansowe badaniu za 2020 rok
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip