Informacja dotycząca sprawozdania o podatku dochodowym w KRS – nowe obowiązki dla firm od 2025 roku

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 marca 2025
Sprawozdanie o podatku dochodowym KRS – nowe obowiązki 2025

Zmiany w zakresie ujawniania danych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) przewiduje projekt nowego rozporządzenia, który powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowelizacja wiąże się z dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi firm, takimi jak składanie sprawozdania o podatku dochodowym oraz raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESG). Nowe przepisy mają wejść w życie już w czerwcu 2025 roku. Sprawdź, kogo dotyczą zmiany, jakie informacje będą trafiać do KRS i co to oznacza dla przedsiębiorców.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kogo dotyczy obowiązek składania sprawozdań o podatku dochodowym
  • Co obejmuje sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju
  • Na jakich podmiotach spoczywają wskazane  powinności
  • Jak ich  nałożenie wpływa na dane podawane w Krajowym Rejestrze Sądowym
  • Kiedy wejdą w  życie przepisy wprowadzające zmiany w tym zakresie

Sprawdź też:

TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju – nowe obowiązki od 2025 roku!

Nowe obowiązki w sprawozdawczości niefinansowej – przygotuj się na 2025 rok

Sprawozdanie o podatku dochodowym – kogo będzie dotyczył nowy obowiązek

Nowe obowiązki sprawozdawcze a KRS – czego dotyczą zmiany

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach. W ramach nowelizacji, o której mowa, ma zostać poddana modyfikacji treść rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie, z 17 listopada 2014 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1667 ze zm.).

Jakie jednostki złożą sprawozdania o podatku dochodowym

Konieczność nowelizacji przepisów o KRS projektodawcy tłumaczą zmianami na poziomie ustawowym. Pierwsza ma związek z wejściem w życie ustawy z 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 619). Ustawa ta – wdrażająca unijną dyrektywę  Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2101 z 24 listopada 2021 r. – nałożyła obowiązek sporządzania sprawozdania o podatku dochodowym na niektóre jednostki, działające w ramach dużych podmiotów międzynarodowych.

Nowymi obowiązkami sprawozdawczymi zostały obciążone:
  • jednostki dominujące najwyższego szczebla oraz  jednostki samodzielne – jeżeli przychody ujęte w rocznym (w pierwszym przypadku skonsolidowanym)  sprawozdaniu finansowym tej jednostki przekraczają dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych kwotę 3.500.000.000 zł,
  • jednostki spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG1) prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału lub jednostki zależnej – w przypadku  przychodów przekraczających dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych kwotę 750.000.000  euro.

Informacja o sprawozdaniu o podatku dochodowym w KRS – kogo dotyczy nowy obowiązek

Informacja o złożeniu sprawozdania o podatku dochodowym będzie podlegać ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), w postaci stosownej wzmianki. W związku z wprowadzeniem obowiązku ujawniania „nowej danej rejestrowej” w tym zakresie – zaistniała potrzeba dostosowania przepisów zmienianego rozporządzenia MS do wskazanej wcześniej ustawy.

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju – kolejne zmiany dla firm

Kolejnym powodem zmian w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 17 listopada 2014 r. jest wprowadzenie kompleksowych regulacji dotyczących sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dokonano tego mocą ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1863).

Na jej podstawie, 1 stycznia 2025 r. do ustawy o rachunkowości – w ramach implementacji unijnej tzw. dyrektywy CSRD – zostały dodane nowe przepisy o ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance). Nakładają one na wybrane podmioty gospodarcze,  tj. duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe (w tym m.in. spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, banki, zakłady ubezpieczeń, czy zakłady reasekuracji) obowiązki polegające na raportowaniu w zakresie kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Powinności te będą na poszczególne  kategorie  podmiotów nakładane stopniowo.

Jako pierwsze, raporty za 2024 rok złożą w 2025 roku największe jednostki (tj. spółki i grupy kapitałowe, które dotychczas miały obowiązek raportowania niefinansowego zgodnie z dyrektywą NFRD, a także zatrudniają ponad 500 pracowników, z sumą bilansową powyżej 20 mln euro lub rocznymi przychodami powyżej 40 mln euro).

W konsekwencji  – analogicznie jak w przypadku sprawozdań o podatku dochodowym – również wymóg ujawniania w KRS wzmianek w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju spowodował konieczność nowelizacji rozporządzenia, o którym była mowa wcześniej.

Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące KRS i sprawozdawczość

Projektowane rozporządzenie zmieniające, zasadniczo ma wejść w życie 22 czerwca 2025 r. (z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać już od następnego dnia po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw). Jak tłumaczą autorzy omawianego projektu, wskazujący na ten termin, zaistniała konieczność jego zharmonizowania z wynikającymi z art. 2 ww. ustawy nowelizującej  z 12 kwietnia 2024 r.  zmianami w tym zakresie w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, które również wejdą w życie 22 czerwca 2025 r.

Podsumowanie

Od 2025 roku przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do nowych obowiązków sprawozdawczych. Kluczowe zmiany dotyczą ujawniania informacji o złożeniu sprawozdania o podatku dochodowym w KRS oraz raportowania danych ESG.

Źródło:

  • projekt (z 17 marca 2025 r.) rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Komentarze: 2
Zaloguj się aby dodać komentarz
Olga Wysocka

bŁąd wkradł sie w artykule

Powinnością sporządzania sprawozdania o podatku dochodowym zostały obciążone: jednostki dominujące najwyższego szczebla oraz jednostki samodzielne – jeżeli przychody ujęte w rocznym (w pierwszym przypadku skonsolidowanym) sprawozdaniu finansowym tej jednostki przekraczają dla każdegoZobacz więcej
2 kwiecień 2025 o 10:37
Mariusz Olech do: Olga Wysocka

Odp: bŁąd wkradł sie w artykule

Bardzo dziękujemy za informację. W tekście rzeczywiście wkradł się błąd. Prawidłowa kwota przychodów, decydująca o obowiązkach jednostki w zakresie sprawozdań o podatku dochodowym, zgodnie z art. 63m ust. 1 znowelizowanej ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości – to 3.500.000.000 zł. OczywiścieZobacz więcej
Odpowiedz2 kwiecień 2025 o 13:06