Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Na podatnikach podatku od nieruchomości, do których należą również przedsiębiorcy, spoczywają ważne obowiązki związane z rozliczaniem tej daniny za 2025 rok. W marcu 2025 roku upływają kluczowe terminy związane z jego płatnością oraz składaniem deklaracji DN-1. Nie czekaj do ostatniej chwili! Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo wywiązać się z tego obowiązku, aby uniknąć niepotrzebnych konsekwencji. Dowiedz się również, kto może skorzystać z wydłużonego terminu na złożenie deklaracji DN-1 oraz jakie warunki trzeba spełnić.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Wydłużony termin na złożenie DN-1 za 2025 rok – wskazówki, jak skorzystać i wzór do pobrania
Czy po zmianie przepisów trzeba ponownie złożyć informację IN-1 od garażu
Zakup nieruchomości przez spółkę – sprawdź księgowanie
Podatek od nieruchomości jest bardzo powszechną daniną, która ciąży również na większości przedsiębiorców. Obowiązek jej opłacania wynika z przepisów ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W świetle zawartych w niej regulacji, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:
Krąg podmiotów, które są zobligowane do uiszczania wspomnianego podatku jest bardzo szeroki. Obejmuje on bowiem nie tylko osoby fizyczne, ale również osoby prawne (np. spółki z o.o. spółki akcyjne), a także jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej, będące m.in. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, ich posiadaczami samoistnymi. czy użytkownikami wieczystymi gruntów. Co istotne, wysokość podatku od nieruchomości jest zróżnicowana w zależności od tego, gdzie znajduje się dana nieruchomość. Decyzje w tym zakresie podejmują bowiem organy samorządowe (wysokość stawek podatku określa w drodze uchwały rada gminy), z uwzględnieniem ustawowych ograniczeń.
Sposób rozliczeń wspomnianej daniny zależy od tego, jaki status ma podmiot zobowiązany do jej zapłaty. Mianowicie podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych, ustala w drodze decyzji organ podatkowy (tj. wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Takie osoby opłacają go, na podstawie wspomnianej decyzji, w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.
Terminy płatności poszczególnych rat za dany rok przypadają w takim przypadku odpowiednio:
Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł. Wówczas jej płatności nie dzieli się na części, lecz całość tej kwoty należy zapłacić jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty, czyli do 15 marca.
Natomiast pozostałe podmioty (w tym m.in. osoby prawne), dokonują płatności podatku za poszczególne miesiące w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach do 15. dnia każdego miesiąca, zaś za styczeń – do 31 stycznia. Przy czym jeśli dana nieruchomość bądź obiekt budowlany jest współwłasnością jednocześnie osoby fizycznej i np. spółki z o.o., to pierwszy ze wskazanych podmiotów (tj. osoba fizyczna) opłaca podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne. Nie dotyczy to jednak osób tworzących wspólnotę mieszkaniową. Tak wynika z art. 6 ust. 11 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
W myśl art. 6 ust. 9 pkt 1 komentowanej ustawy, deklaracja ta jest składana organowi podatkowemu w terminie do 31 stycznia. Natomiast jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – deklarację składa się w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. Zatem co do zasady deklarację na podatek od nieruchomości za 2025 rok należało złożyć do 31 stycznia 2025 r.
Wraz z deklaracją DN-1 składane są załączniki:
W bieżącym roku, podatnicy niebędący osobami fizycznymi – pod warunkiem dopełnienia określonych przepisami formalności – wyjątkowo otrzymali więcej czasu na wywiązanie się z omawianego obowiązku. Ma to związek ze zmianami w podatku od nieruchomości, które weszły w życie 1 stycznia 2025 r.
Zmiany te polegały m.in. na wprowadzeniu na jego potrzeby nowych definicji budynku i budowli. Ponadto ujednolicono zasady opodatkowania miejsc postojowych i garaży w budynkach mieszkalnych. Dokonano tego mocą ustawy z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1757).
Podatnicy na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 rok mają dwa miesiące więcej niż zwykle. Aby jednak mogli oni skorzystać z wydłużonego terminu na wywiązanie się z tego obowiązku, powinni spełnić warunki wskazane w powołanej wcześniej ustawie nowelizującej.
Na gruncie jej przepisów, jako kluczowe wskazano w tym zakresie:
W przypadku gdy uiszczone raty, o których była mowa wcześniej, będą niższe niż raty podatku od nieruchomości wynikające ze złożonej deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. za miesiące, za które zostały uiszczone – brakującą kwotę podatku pozostałą do zapłaty trzeba będzie wpłacić, bez wezwania organu podatkowego, na rachunek właściwej gminy w terminie do 31 marca 2025 r.
Podsumowanie – jak uniknąć problemów z podatkiem od nieruchomości 2025?
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.