Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Komitet Standardów Rachunkowości udostępnił projekt Krajowego Standardu Rachunkowości KSR 16, pod tytułem „Uproszczenia dopuszczone ustawą o rachunkowości”. Aktualnie znajduje się on na etapie konsultacji publicznych. Dowiedz się, kto jest adresatem nowego KSR, przydatnego m.in. pod kątem sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Sprawdź też, do kiedy można zgłaszać uwagi do projektu – którym powinny być zainteresowane również biura rachunkowe.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
KSR 2 „Podatek dochodowy” - jak nowa aktualizacja wpływa na sprawozdania finansowe
Unikaj błędów w sprawozdaniu finansowym. Sprawdź najczęstsze pułapki
Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2024 rok
Uproszczone sprawozdanie finansowe
Kiedy jednostka traci status mikroprzedsiębiorcy i możliwość uproszczeń w rachunkowości
Komitet Standardów Rachunkowości ogłosił konsultacje publiczne dotyczące projektu nowego Krajowego Standardu Rachunkowości pt. „Uproszczenia dopuszczone ustawą o rachunkowości”. Projekt, o którym mowa, został opublikowany 21 marca 2025 r. na stronie Ministerstwa Finansów. Celem dokumentu jest pomoc jednostkom w stosowaniu uproszczeń dopuszczonych ustawą o rachunkowości, a także wskazanie skutków stosowania tych uproszczeń.
Natomiast jako cele szczegółowe standardu, projektodawcy wymienili:
Przedmiotem proponowanego standardu są uproszczenia dopuszczone ustawą o rachunkowości. Standard nie obejmuje natomiast praw wyboru rozwiązań, które nie są uproszczeniami zgodnie z zawartymi w jego treści definicjami. W jego zakres nie wchodzą też zagadnienia dotyczące stosowania przepisów podatkowych. Jak podkreślono, zastosowanie niektórych uproszczeń dopuszczonych ustawą może prowadzić do powstania różnic między ujęciem zdarzeń, w tym operacji gospodarczych, do celów księgowych i podatkowych. Może to przyczynić się do zwiększenia pracochłonności dokumentacji i ewidencji.
Zapisy nowego standardu definiują „uproszczenie” jako dopuszczone ustawą, dobrowolnie przyjęte i opisane w zasadach (polityce) rachunkowości rozwiązanie, które ułatwia prowadzenie rachunkowości, w tym sporządzanie sprawozdań finansowych. Uproszczeniami w świetle tej definicji są zarówno rozwiązania wymienione w ustawie o rachunkowości (wskazane w odpowiednich jego zapisach), jak i związania niewymienione w tej ustawie, których zastosowanie jest dopuszczone na mocy zasady istotności. Przypomnijmy, że zgodnie z tą zasadą – wyrażoną w art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości – jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku w zakresie rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego.
W świetle zapisów standardu, uproszczenia mogą polegać w szczególności na:
Publikacja projektu standardu „Uproszczenia dopuszczone ustawą o rachunkowości” ma związek m.in. z poddaniem go publicznej dyskusji. Uwagi i komentarze do niego można przesyłać mailowo za pośrednictwem Sekretarza Komitetu Standardów Rachunkowości, na adres [email protected] – w terminie do 18 maja 2025 r.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.