sprawozdanie finansowe

Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie likwidacyjne

Pytanie: Mam wątpliwości dotyczące prawidłowego sporządzenia sprawozdania likwidacyjnego sp. z o.o. Przy czym chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o sprawozdanie wskazane w art. 288 § 1 Kodeksu spółek handlowych, czyli sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Dodam, że spółka jako jednostka mikro, sporządza sprawozdania finansowe w uproszczonej formie, a zatem wykazuje dane zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie to będzie sporządzane na początku grudnia 2024 roku. Natomiast majątek spółki, który pozostanie do podziału, to wyłącznie środki na rachunku bankowym, a zgodnie z przepisami kapitały spółki są połączone w jeden kapitał podstawowy. W dniu poprzedzającym podział majątku spółka nie będzie miała oczywiście żadnych zobowiązań i należności. Jednak po sporządzeniu tego sprawozdania, a przed złożeniem wniosku o wykreślenie spółki z KRS, spółka będzie musiała ponieść wydatki na: wynagrodzenie, które będzie należne przechowawcy za cały okres przechowywania dokumentów spółki po jej wykreśleniu z KRS, opłaty bankowe za przelewy na rzecz wspólników należnej im części majątku oraz za przelew do urzędu skarbowego należnego z tego tytułu podatku zryczałtowanego i oczywiście opłaty sądowej za wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. Spółka ma obowiązek zabezpieczyć środki finansowe na te wydatki i odpowiednio wykazać je w wskazanym wyżej sprawozdaniu finansowym. Moje pytanie dotyczy właśnie tej ostatniej kwestii, tzn. gdzie należy je wykazać? Wydaje mi się, że należy je wykazać jako rezerwę w pasywach bilansu. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Mam też wątpliwość o charakterze „technicznym”. A mianowicie ww. sprawozdanie finansowe należy, zgodnie art. 288 § 1 Ksh złożyć sądowi rejestrowemu. Z kolei w myśl przepisów ustawy rachunkowości sprawozdanie to powinno zostać sporządzone w formacie XML. W jaki sposób należy to sprawozdanie złożyć do sądu rejestrowego? - czy powinno zostać ono załączone bezpośrednio do wniosku o wykreślenie spółki z KRS, czy jednak pośrednio tzn. należy je wysłać do Repozytorium Dokumentów Finansowych?
  Jak przygotować sprawozdanie finansowe za 2024 rok zgodnie z nowymi przepisami

Jak przygotować sprawozdanie finansowe za 2024 rok zgodnie z nowymi przepisami

Jeszcze w tym roku pojawią zmiany, które będą mieć wpływ na sprawozdania finansowe za 2024 rok.  Sprawdź, co się zmienia i jakich elementów sprawozdania już nie trzeba będzie sporządzać. Przekonaj się, jak dzięki zmianom w rachunkowości oszczędzisz czas i zoptymalizujesz swoje działania w zakresie sprawozdawczości!

Sprawozdanie finansowe za 2024 rok będzie już najprawdopodobniej przygotowywane zgodnie z zasadami wynikającymi z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która obecnie jest procedowana w Sejmie.

Sprawozdanie finansowe z 3 elementów

Projekt zmian w ustawie o rachunkowości zakłada, że sprawozdania finansowe jednostek małych i jednostek mikro będą składały się zawsze z 3 podstawowych elementów: bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Jednostki te nie będą sporządzały zestawienia zmian w kapitale własnym.

Wynika to ze znowelizowanego brzemienia art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Przepis ten wskazuje, że sprawozdanie finansowe:

1) jednostki innej niż jednostka mikro i jednostka mała oraz jednostka, o której mowa w art. 80 ust. 4 uor,

2) jednostki sektora finansów publicznych, która w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniła co najmniej dwa warunki, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 4 uor,

3) alternatywnej spółki inwestycyjnej

– obejmuje ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Powyższy zapis oznacza, że  jednostki małe i mikro nie będą miały badanego sprawozdania przez firmę audytorską (ani obowiązkowo ani dobrowolnie).

Kluczowe jest więc wskazanie, jakie jednostkę będą uznane za małe lub mikro. W wyniku nowelizacji dla uzyskania statusu jednostki małej lub mikro nie będzie miała znaczenia decyzja organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe.

Elementy sprawozdania finansowego

Elementy sprawozdania finansowego. Jak przygotować sprawozdanie za 2024 rok

Zbliża się okres związany z przygotowaniem sprawozdań za 2024 rok. Sprawozdanie finansowe jest informacją o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Z jakich elementów składa się sprawozdanie finansowe? Z jakich uproszczeń można skorzystać i w jaki sposób je wysłać?

Elementy sprawozdania finansowego

Podstawowe elementy sprawozdania finansowego to:

1) bilans,

2) rachunek zysków i strat,

3) informacja dodatkowa,

oraz dodatkowe elementy sprawozdania finansowego dla wybranych jednostek:

4) zestawienie zmian w kapitale własnym,

5) zestawienie zmian w aktywach netto,

6) rachunek przepływów pieniężnych,

7) zestawienie lokat,

8) zestawienie informacji dodatkowych o alternatywnej spółce inwestycyjnej w przypadku takiej jednostki.

Do sprawozdania finansowego dołącza się też sprawozdanie z działalności.

Zamknięcie ksiąg rachunkowych

Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych (według art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, dalej: uor) jest:

1) dzień kończący rok obrotowy,

2) dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,

3) dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,

4) dzień połączenia związany z przejęciem jednostki przez inną jednostkę,

5) dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku

 podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka,

6) dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia

 upadłości,

7) inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami.

Księgi rachunkowe zamyka się wstępnie nie później niż 3 miesiące od określonego dnia zamknięcia. Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów w zbiorach stanowiących księgi rachunkowe. Ostateczne zamknięcie ksiąg danego roku i otwarcie ksiąg nowego roku powinno nastąpić 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.