Prokura może wpływać na powiązania w rozumieniu przepisów o cenach transferowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 6 września 2024
Prokura może wpływać na powiązania w rozumieniu przepisów o cenach transferowych

Istotą pełnomocnictwa, jakim jest prokura powoduje, że status osoby, której jej udzielono może wpływać na istnienie powiązań w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym dotyczących cen transferowych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej niedawno przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy w przypadku spółek komandytowych można mówić o powiązaniach pod kątem stosowania przepisów o cenach transferowych
  • Dlaczego według dyrektora KIS status prokurenta w takiej spółce może wpływać na istnienie tych powiązań

Sprawdź też:

Pamiętaj o obowiązkach dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych za 2023 rok

Nadchodzi nowelizacja PIT i CIT: jakie korzyści dla podatników wprowadzą nowe przepisy

Jak wystawić informację TPR dla przejętego podmiotu

Nowe objaśnienia MF w zakresie cen transferowych zwiększą bezpieczeństwo podatników

Kwestii istnienia powiązań między podmiotami na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczył problem, którym zajmował się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2024 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.173.2024.2.KK). Pismo zostało wydane na wniosek spółki komandytowej prowadzącej działalność m.in. w zakresie dystrybucji produktów rybnych.

Jaki był stan faktyczny w sprawie, którą zajmował organ podatkowy

Komplementariszem w tej spółce była inna spółka, z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka komandytowa ustanowiła prokurentów, którymi były osoby fizyczne powiązane kapitałowo, osobowo lub wywierające znaczący wpływ w rozumieniu art. 11a ust. 2 ustawy o CIT na jej wspólników (komandytariuszy). Zgodnie z treścią wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wnioskodawcy oraz umowy spółki, prokurenci byli prokurentami samoistnymi. Natomiast do reprezentowania tej spółki uprawniony był komplementariusz (spółka z o.o.) działający łącznie z jednym z prokurentów. Nie zostały pomiędzy wspólnikami ani jakimikolwiek innymi osobami zawarte umowy lub porozumienia, na podstawie których osoby te pośrednio posiadałyby ponad 25% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, a także udziału lub praw do udziału w zyskach lub majątku lub ich ekspektatywy.

Czego dotyczyły wątpliwości spółki

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zadała organowi pytanie, czy jednostkę i jej komandytariuszy należy uznać za podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, jeżeli osoby fizyczne pełniące funkcję prokurentów samoistnych nieuprawnionych do samodzielnej reprezentacji spółki są osobami wywierającymi jednocześnie znaczący wpływ w rozumieniu art. 11a ust. 2 powołanej ustawy, w stosunku do tych komandytariuszy.

Zarazem we wniosku o wydanie przedmiotowej interpretacji spółka przedstawiła własne stanowisko w tej sprawie. Jej zadaniem fakt sprawowania przez osoby fizyczne, wywierające znaczący wpływ na jej komandytariuszy, funkcji prokurentów samoistnych w sytuacji, gdy nie są oni uprawnieni do samodzielnej jej reprezentacji – nie czyni ze spółki i tych komandytariuszy podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Przypomnijmy, że zgodnie z jego treścią za podmioty powiązane uważa się m.in. podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot. To samo dotyczy np. podmiotów, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot, jak również spółek niebędących osobami prawnymi i ich wspólników, spółek komandytowych i ich komplementariuszy, czy niektórych spółek jawnych i ich wspólników.

Uzasadniając swoje stanowisko, spółka komandytowa  argumentowała m.in., że pomimo sprawowania funkcji prokurentów samoistnych przez osoby fizyczne, które wywierają znaczący wpływ w rozumieniu art. 11a ust. 2 ustawy o CIT na jej komandytariuszy, osoby te nie mają zdolności do faktycznego wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych tej spółki.

Jaka była odpowiedź dyrektora KIS

Organ podatkowy nie zgodził się z tym poglądem. W wydanej interpretacji indywidualnej wypowiedział się bowiem m.in., że analiza obowiązujących w tym zakresie regulacji prowadzi do wniosku, że ustawodawca za podmioty powiązane uważa takie podmioty, z których jeden zarządza (wywiera znaczący wpływ) innym podmiotem. Biorąc pod uwagę treść przepisów o podmiotach powiązanych oraz ich celowość, należy stwierdzić, że nie chodzi wyłącznie o uprawnienia o charakterze formalnym (np. udział w zarządzie, radzie nadzorczej spółki lub innego podmiotu), ale również o faktyczny wpływ na kształtowanie decyzji gospodarczych lub kontrolę powiązanego podmiotu.

Dyrektor KIS zwrócił przy tym uwagę na szeroki zakres pełnomocnictwa, jakim jest prokura. Prokurent może składać oświadczenia woli we wszystkich sprawach dotyczących przedsiębiorstwa, z wyjątkiem czynności wskazanych w art. 109 (3) Kodeksu cywilnego, tj. zbycia przedsiębiorstwa, dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania oraz zbywania i obciążania nieruchomości przedsiębiorstwa. Zatem prokurent bierze czynny udział w zarządzaniu spółką w zakresie, w jakim pozwalają na to przepisy, mimo że nie podejmuje samodzielnych decyzji.

Na tej podstawie organ uznał, że powołanie przez spółkę osób fizycznych do funkcji prokurentów, które to osoby wywierają znaczący wpływ w rozumieniu art. 11a ust. 2 ustawy o CIT na jej wspólników powoduje, że spółka i jej komandytariusze są podmiotami powiązanymi rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.  Spełnione są  więc przesłanki z art. 11a ust. 2 tej ustawy, w odniesieniu do komandytariuszy jednostki. W konsekwencji dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz