Przejście na księgi rachunkowe może w praktyce powodować sporo wątpliwości, zwłaszcza gdy do spółki dołącza nowy wspólnik będący osobą prawną. Wyjaśniamy na przykładzie kluczowe aspekty tego procesu, w tym ujmowanie przychodów i kosztów oraz sporządzanie sprawozdania finansowego. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji.
Problem: Jesteśmy spółką jawną, której wspólnikami do 30 kwietnia 2024 r. były wyłącznie osoby fizyczne. W okresie styczeń-kwiecień 2024 roku spółka prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z dniem 30 kwietnia 2024 r. do spółki przystąpiła osoba prawna (sp. z o.o.) w związku z powyższym jesteśmy zobowiązani do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy otwierając księgi zobowiązani jesteśmy do ujęcia przychodów i kosztów osiągniętych w okresie styczeń-kwiecień 2024 roku na odpowiednich kontach zespołów 4 i 7, czy na koncie wyniku finansowego? Czy za rok 2024 sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone za cały rok, czy też za okres, od kiedy były prowadzone księgi rachunkowe, tj. 1 maja-31 grudnia 2024 r.?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też inne porady dotyczące rachunkowości:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym. Termin złożenia sprawozdania finansowego za 2024 rok do KRS upływa 15 lipca 2025 r. Sprawdź, jak złożyć sprawozdanie finasowe do KRS?
Złożenie sprawozdania finansowe do KRS - jaka wersja sprawozdania
Sprawozdania finansowe jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego np. spółek kapitałowych sporządza się w strukturze logicznej. W formacie udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych (art. 45 ust 1 g uor).
Tak więc obecnie obowiązującą wersją jest jedynie wersja elektroniczna opatrzona przez osoby wskazane w art. 52 ust. 1 uor podpisami:
System KRS nie przyjmie sprawozdania finansowego, sporządzonego po terminie 1 października 2018 r. w wersji papierowej i zeskanowanego.
W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego należy je złożyć do KRS (art. 69 ust. 1 i 2 uor).
Z kolei na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 986 ze zm.) zgłoszenie opatruje:
Osoba fizyczna wpisana, jako uprawniona samodzielnie lub łącznie z innymi osobami do reprezentowania podmiotu, prokurent, syndyk, zarządca w postępowaniu restrukturyzacyjnym albo likwidator.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział:
Korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. Przykłady, wskazówki
Zatwierdzanie sprawozdań finansowych 2023 oraz ich ogłaszanie – obowiązki i terminy. Praktyczny przewodnik
Ryczałt od dochodów spółek to rozwiązanie zarówno dla mikro, małych, średnich jak i dużych przedsiębiorców. Przejście na estoński CIT jest dobrowolne. Aby to zrobić, należy złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (ZAW-RD). W praktyce mogą pojawić się jednak problemy z rozliczeniami. W teście zajmiemy się jednym z nich.
Problem: Spółka z o.o. od 1 czerwca 2023 r. przeszła na CIT estoński. Spółka sporządziła w ciągu 3 miesięcy sprawozdanie finansowe na dzień 31 maja 2023 r. oraz zamknęła księgi za okres styczeń - maj 2023 roku. Pozostałe warunki przejścia na opodatkowanie ryczałtem także zostały spełnione przez spółkę. Jednak podczas badania przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego za rok 2023 okazało się, że spółka nie wyodrębniła w sprawozdaniu finansowym w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (czyli na 31 maja 2023 r.) kwoty zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (art. art. 7aa ustawy o CIT). Czy taki błąd w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na 31 maja 2023 r. może spowodować brak możliwości przejścia przez spółkę na CIT estoński od 1 czerwca 2023 r.?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy błąd w sprawozdaniu finansowym może spowodować brak możliwości przejścia przez spółkę na CIT estoński.
Polecamy szkolenia online:
Estoński CIT (ryczałt od dochodów spółek) w pytaniach i odpowiedziach
Przed zatwierdzeniem sprawozdań finansowych często pojawiają się błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstwa. W trakcie szkolenia online wyjaśnimy, jak należy postępować w przypadku wykrycia nieprawidłowości, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie kroki podjąć, aby zapewnić rzetelność i zgodność z obowiązującymi przepisami. Ekspertka wyjaśnia, które błędy wymagają sporządzenia nowego sprawozdania, a które można skorygować w kolejnym roku obrotowym. Oglądaj szkolenie online.
Zapraszam do obejrzenia szkolenia online, które prowadzi dr Katarzyna Trzpioła wyjaśni m.in.
Oglądając szkolenie:
Polecamy też inne szkolenia dotyczące rachunkowości:
Brak badania sprawozdania finansowego – sprawdź skutki
Jak krok po kroku wysłać sprawozdanie do KRS
Umowy leasingu w prawie bilansowym – szkolenie video
Leasing finansowy czy leasing operacyjny – jak rozpoznać umowę
Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, w przypadku kiedy mamy podmiot wskazany w art. 64 ustawy, to sprawozdanie finansowe jednostki powinno być poddane obowiązkowi badania sprawozdania finansowego. Czasem zdarzają się sytuację, że obowiązek ten nie został wypełniony. Jak unikać takich sytuacji i jakie mogą być skutki braku badania sprawozdania finansowego? Sprawdźmy.
Podczas webinarium dr Katarzyna Trzpioła wyjaśni m.in.:
Polecamy w Portalu FK:
Sprawozdanie finansowe do KRS
Jak księgować zdarzenia po dniu bilansowym – wyjaśnienie na przykładzie
Korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. Przykłady, wskazówki
Zmiany w rachunkowości 2024: Zmieni się limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak podpisywać sprawozdanie finansowe spółki cywilnej.
Polecamy też:
E-sprawozdania za 2023 rok. Format, termin, podpisywanie, zatwierdzanie i składanie sprawozdania
Jak krok po kroku wysłać sprawozdanie do KRS
Nie przegap terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym - praktyczne zestawienie
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.