Pracodawca umożliwił pracownikom i zleceniobiorcom zakup polisy grupowego ubezpieczenia na życie po cenach niższych niż detaliczne. Wobec tego zawarł umowę grupowego ubezpieczenia na życie oraz współfinansuje koszty usługi. Czy składkę należy wliczyć do podstawy wymiaru?
Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę, w którejosoba niezdolna do pracy po rozwiązaniu umowy o pracę podejmuje jeszcze pracę na zlecenie. Sprawdźmy, czy ZUS, może ją pozbawić zasiłku za cały okres niezdolności do pracy.
Od 1 stycznia 2019 r. nastąpią zmiany w ustalaniu minimalnej wysokości podstawy wymiaru składek społecznych z tytułu działalności gospodarczej. Obecnie podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych:
1) prowadzących pozarolniczą działalność oraz z nimi współpracujących;
2) współpracujących z przedsiębiorcami korzystającymi z tzw. ulgi na start, na podstawie art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców
– stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. Niższa, bo stanowiąca 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, dotyczy osób rozpoczynających przygodę z biznesem, przez pierwsze 24 miesiące.
Sprawdź, czy od wypłaconej nagrody Prezesowi Zarządu trzeba opłacić składki. Dowiedz się, co warunkuje oskładkowanie jej. Dzięki tej wiedzy nie popełnisz błędu w rozliczeniach z ZUS.
Zakres czynności wykonywanych dla byłego pracodawcy musi być inny, aby nie stracić prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ulgowej wysokości. Poznaj stanowisko ZUS w tej sprawie.
Przedsiębiorcy od nowego roku będą opłacać składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku. ZUS już od 1 października br. wysyła listy do przedsiębiorców z informacją o indywidualnym rachunku. Dowiedz się, jak to będzie wyglądało w praktyce.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, osobom rozpoczynającym pozarolniczą działalność gospodarczą przysługuje dwuletni okres opłacania obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej chce, aby ten okres był jeszcze dłuższy.
Rok 2018 ma przynieść rewolucję w rozliczaniu osób fizycznych, która będzie polegać na scaleniu płaconych m.in. przez pracowników podatku i składek na ubezpieczenia społeczne w jedną nową daninę. Skutki tej reformy odczują także pracodawcy.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który został przyjęty przez rząd. Przygotowana ustawa wskazuje okres, w jakim ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Poznaj szczegóły.
Prawo do opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych, czyli od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługuje przez pełne 24 miesiące. Jak wyliczyć termin opłacania „dużego ZUS”? Z jakim dniem powinno nastąpić wyrejestrowanie?
Samo nawiązanie z córką stosunku pracy z zamiarem uzyskania w przyszłości świadczeń zasiłkowych nie jest niezgodne z prawem. Trzeba tylko pamiętać, aby były wypełniane wszystkie prawa i obowiązki stron wynikające z tego stosunku pracy.
Do końca lutego organy rentowe, czyli ZUS i KRUS, są zobowiązane do przekazania rocznego obliczenia podatku PIT-40A podatnikom, którzy w 2015 r. uzyskali przychody z emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Sporządzenie i otrzymanie PIT-40A oznacza, że podatnik nie będzie musiał już rozliczać się z urzędem skarbowym, składając zeznanie podatkowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip