Przejście z „małego” na „duży” ZUS

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 12 maja 2016
21a8c4e2b30c6476a2f9aa17335d295630b4ea89-large

Prawo do opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych, czyli od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługuje przez pełne 24 miesiące. Jak wyliczyć termin opłacania „dużego ZUS”? Z jakim dniem powinno nastąpić wyrejestrowanie?

Przedsiębiorca, który rozpoczął prowadzenie działalności w trakcie miesiąca termin upływu 24 miesięcy liczy od pierwszego pełnego miesiąca prowadzenia działalności. Niepełny miesiąc nie jest bowiem zaliczany do 24 miesięcznego okresu.

PRZYKŁAD
Osoba fizyczna rozpoczęła działalność gospodarczą 14 listopada 2014 r. DO ZUS zgłosiła się jako opłacająca składki na zasadach preferencyjnych. Obniżone składki ZUS ma prawo opłacać do 31 listopada 2016 r.

Przeczytaj także:

Sprawdź aktualną wysokość składek na ZUS:

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą powinna w ciągu 7 dni od dnia utraty prawa do opłacania składek na zasadach preferencyjnych dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 0570 xx. Obowiązku tego dokonuje w deklaracji ZUS ZWUA.

Osoba podana w przykładzie powinna to uczynić z dniem 1 grudnia 2016 r., a następnie z tą samą datą (1 grudnia 2016 r.) zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 0510 xx.

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel