Konsekwencje podjęcia współpracy z byłym pracodawcą przez przedsiębiorcę opłacającego ulgowy ZUS

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 6 kwietnia 2018
8802caba5d9d2433482f8b2b8fd59271fc22d049-medium

Zakres czynności wykonywanych dla byłego pracodawcy musi być inny, aby nie stracić prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ulgowej wysokości. Poznaj stanowisko ZUS w tej sprawie.

Osoba, która rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w 2016 r. miała wątpliwości związane z podjęciem współpracy ze swoim byłym pracodawcą. Mianowicie takie, czy fakt podjęcia z nim współpracy nie odbierze mu prawa do opłacania składek społecznych na preferencyjnych zasadach. Jako osoba, która w ostatnich 60 miesiącach nie prowadziła działalności oraz nie wykonywała czynności na rzecz byłych pracodawców miała do tego prawo.

W związku z tym zwróciła się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji.

Jakie było jej stanowisko?

Osoba uważała, że nie straci prawa do opłacania składek w ulgowej wysokości, ponieważ zakres usług jakie będzie wykonywała na rzecz byłego pracodawcy będzie inny niż czynności, które wykonywała w ramach umowy o pracę.

W piśmie do ZUS przedsiębiorca poinformował, że usługami jakie wykonywałby na rzecz byłego pracodawcy będzie:

  • wykonywanie zdjęć i obróbka materiałów fotograficznych,
  • produkcja filmów i reklam,
  • umieszczanie reklam i materiałów w mediach.

Z kolei będąc zatrudnionym na umowę o pracę wykonywał przede wszystkim prace związane ze sprzedażą w dziale dziecięcym, prowadzenie bloga dziecięcego, wdrażanie oferty dla dzieci oraz nadzorowanie sprzedaży indywidualnej.

Sprawdź wysokość składek:

Co odpowiedział ZUS?

Zakład przyznał rację przedsiębiorcy do prawa opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Co to oznacza?

Pamiętaj, że aby osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia niezbędne jest, aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Oznacza to, że zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, na rzecz którego będzie wykonywała działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. 

Interpretacja ZUS z 19 stycznia 2018 r., oddział w Lublinie (WPI/200000/43/108/2017)

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z różnych tytułów. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami. Od ponad 10 lat jest redaktorem merytorycznym serwisu internetowego dla księgowych - Portal FK.
Komentarze: 2
Zaloguj się aby dodać komentarz
PATRYK WOJTKOWSKI

Konsekwencje podjęcia współpracy z byłym pracodawcą

Okej, ale jest jakiś "okres karencji"? Np. przez rok od ustania umowy o pracę współpracuje wykonując inne czynności, a po roku podobną do tej co była na umowie o pracę?
8 kwiecień 2018 o 16:36
Anna Kostecka do: PATRYK WOJTKOWSKI

Odp: Konsekwencje podjęcia współpracy z byłym pracodawcą

Dzień dobry! Dziękuję za pozostawienie komentarza pod tekstem. Aby odpowiedzieć szczegółowo na Pana pytanie, musiałabym poznać dokładny stan faktyczny. Generalnie prawo do opłacania składek z podstawą 30% minimalnego wynagrodzenia nie mają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnichZobacz więcej
Odpowiedz9 kwiecień 2018 o 09:10
wiper-pixel