Kryzys związany z rozprzestrzenianiem się COVID-19 mocno uderzył w polskie firmy. W tej sytuacji rząd wprowadził specjalne regulacje prawne, które miały im pomóc w przezwyciężeniu negatywnych skutków pandemii. Wprawdzie pomoc była powszechna, ale beneficjenci świadczeń muszą liczyć się z tym, że zasadność jej przyznania będzie skrupulatnie sprawdzana.
Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 22 lipca, że wprowadzenie przepisów obniżających podatek od elektrowni wiatrowych z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. – było niezgodne z ustawą zasadniczą. Sprawdź, jakie mogą być skutki tego orzeczenia dla przedsiębiorców.
Tarcza antykryzysowa obowiązuje od 1 kwietnia. Przedsiębiorca, który zatrudnia nie więcej niż 9 pracowników może skorzystać m.in.: ze zwolnienia ze składek ZUS, mikropożyczki, dofinansowania z FGŚP. Sprawdź, jakie warunki spełnić, aby skorzystać z pomocy.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedstawił na swojej stronie internetowej informację na temat tego, którzy przedsiębiorcy będą musieli przekazać tej instytucji sprawozdania finansowe za 2019 rok. Sprawdź szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS za 2019 rok. Płatnicy dostaną podsumowanie wpłat przekazanych na indywidualny numer rachunku składkowego oraz saldo konta.
7 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która w istotny sposób modyfikuje zasady prowadzenia spraw przed sądami cywilnymi. Zmiany są ważne również dla przedsiębiorców dochodzących swoich racji w sprawach gospodarczych.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki na ubezpieczenia społeczne o 9,7% wyższe niż w roku 2019. Ile wyniosą składki w 2020 roku?
Rząd deklaruje, że nie będzie testu przedsiębiorcy. W ostatnim czasie pojawiły się też korzystne interpretacje organów podatkowych dotyczące samozatrudnionych. Sprawdź szczegóły.
Poznaj stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta dotyczący skutków podatkowych zawarcia umów współpracy ze specjalistami w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Rząd zamierza wprowadzić test przedsiębiorców, aby zweryfikować rozliczenia osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Czy nowe przepisy wejdą w życie?
Do 30 kwietnia przedsiębiorcy muszą złożyć nie tylko zeznanie, ale też sprawozdanie finansowe prowadzone na podstawie ksiąg rachunkowych.
ZUS przypomniał, że wysokość wynagrodzenia zatrudnionego członka rodziny nie ma znaczenia, aby uznać go za osobę współpracująca. Jeżeli członek rodziny spełnia kryteria osoby współpracującej trzeba za niego opłacać składki w pełnej wysokości, tak jak za przedsiębiorcę.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip