Niektóre podmioty z nowymi obowiązkami sprawozdawczymi

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 lutego 2024
Niektóre podmioty z nowymi obowiązkami sprawozdawczymi

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją przepisów w zakresie wymiany informacji z administracjami podatkowymi z innych państw. Na jej podstawie na niektóre podmioty zostaną nałożone dodatkowe obowiązki o charakterze sprawozdawczym.

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim ustawy z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz. U. z 2023 r. poz. 241). W określonym zakresie zostaną znowelizowane także przepisy innych ustaw. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu, opublikowanego na podmiotowej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Co jest istotą nowelizacji

Istotą nowych regulacji jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych, zawartych w dyrektywie z 22 marca 2021 r. Rady (UE) 2021/514 zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (tj. w tzw. dyrektywie DAC7). Przepisy te mają na celu intensyfikację działań w obszarze zwalczania oszustw podatkowych poprzez zlikwidowanie problemu ograniczonej sprawozdawczości finansowej dotyczącej dochodów uzyskanych za pośrednictwem platform cyfrowych. Brak ww. sprawozdawczości oraz zbyt niska skuteczność współpracy administracji podatkowych, jak również trudności związane z uzyskiwaniem informacji o dochodach generowanych przez sprzedawców korzystających z pośrednictwa platform cyfrowych – mogą bowiem skutkować omijaniem obowiązku płacenia podatku w państwie rezydencji.

Nowelizacja ustawy, o której była mowa wcześniej, ma realizować te cele poprzez:
  • nałożenie na platformy cyfrowe obowiązku sprawozdawczego dotyczącego sprzedawców działających z pomocą tych platform,
  • zbudowanie mechanizmu wymiany informacji o sprzedawcach pomiędzy państwami członkowskimi,
  • poprawę obecnych mechanizmów współpracy między administracjami, w tym wprowadzenie możliwości przeprowadzania wspólnych kontroli.

Zgodnie z założeniami, projekt ustawy nowelizującej powinien zostać przyjęty przez rząd w pierwszym  kwartale 2024 roku.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz