Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Treść niektórych ustaw podatkowych ma zostać zmodyfikowana w związku ze zmianami przepisów unijnych w zakresie udzielania pomocy de minimis. Tak wynika z projektu ustawy, który został przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Warunki amortyzacji ciężarówki jako pomocy de minimis
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej – sprawdź, czy przysługuje zwolnienie z PIT
Nowelizacja przepisów w sprawie zwolnień z podatków lokalnych
W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) powstał projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem tzw. pomocy de minimis. Dotyczy on zmiany treści kilkunastu różnych ustaw, wśród których znalazły się również przepisy o charakterze podatkowym. Jest to zrozumiałe zważywszy na fakt, że w świetle wspomnianych przepisów, niektóre przewidziane w nich preferencje dla podatników, w tym w postaci zwolnień od podatków, stanowią pomoc de minimis, o której była mowa wcześniej. Wprowadzenie tych zmian przewiduje się m.in. w następujących ustawach:
Autorzy nowych regulacji ich wprowadzenie tłumaczą tym, że 31 grudnia 2023 r. przestały obowiązywać rozporządzenia Komisji Europejskiej określające warunki udzielania pomocy de minimis. Z początkiem 2024 roku ostały one zastąpione przez dwa nowe akty prawne regulujące tę materię. Pierwszym z nich jest rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023/2831 z 15 grudnia 2023 r.). Natomiast drugi to rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2832 z 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 2023/2832 z 15 grudnia 2023 r.).
W związku z wejściem w życie tych rozporządzeń, zmienił się m.in. sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z lat podatkowych (bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzednie lata podatkowe) na okres 3 minionych lat. Ponadto maksymalną wartość pomocy de minimis, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca w ww. okresie – zwiększono odpowiednio do 300.000 euro lub 750.000 euro. Kolejną nowością jest dopuszczenie udzielania pomocy de minimis w sektorach, które dotychczas były wykluczone z możliwości jej udzielania. To samo dotyczy zlikwidowania niższego limitu pomocy de minimis w sektorze drogowego transportu towarów.
Jak wyjaśniono, wejście w życie projektowanej ustawy zapewni zarówno beneficjentom pomocy de minimis jak i podmiotom jej udzielającym, możliwość kontrolowania, że udzielana jest ona zgodnie z obowiązującymi przepisami. W szczególności umożliwi kontrolowanie limitu udzielanej przedsiębiorcom pomocy de minimis.
Jak wynika z treści projektu, omawiana nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.