Zmienią się przepisy podatkowe dotyczące udzielania pomocy de minimis

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 3 czerwca 2024
Zmienią się przepisy podatkowe dotyczące udzielania pomocy de minimis

Treść niektórych ustaw podatkowych ma zostać zmodyfikowana w związku ze zmianami przepisów unijnych w zakresie udzielania pomocy de minimis. Tak  wynika z projektu ustawy, który  został  przygotowany  przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Które ustawy podatkowe zostaną objęte zmianami w zakresie udzielania pomocy de minimis
  • Z czego wynika konieczność ich wprowadzenia
  • Jakie będą skutki tych zmian dla podatników
  • Kiedy nowelizacja ma wejść w życie

Sprawdź też:

Warunki amortyzacji ciężarówki jako pomocy de minimis

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej – sprawdź, czy przysługuje zwolnienie z PIT

Nowelizacja przepisów w sprawie zwolnień z podatków lokalnych

Przedłużenie przepisów dotyczących preferencji dla firm w podatkach od nieruchomości i od środków transportowych

W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) powstał projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem tzw.  pomocy de minimis. Dotyczy on zmiany treści kilkunastu różnych ustaw, wśród których znalazły się również przepisy o charakterze  podatkowym. Jest to zrozumiałe zważywszy na fakt, że w świetle wspomnianych przepisów, niektóre przewidziane w nich preferencje dla podatników, w tym w postaci zwolnień od podatków, stanowią pomoc de minimis, o której była mowa wcześniej. Wprowadzenie tych zmian przewiduje się m.in. w następujących ustawach:

  • z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym,
  • z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych,
  • z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • z 30 października 2002 r. o podatku leśnym.

Jak autorzy zmian tłumaczą konieczność ich wprowadzenia

Autorzy nowych regulacji ich wprowadzenie tłumaczą tym, że 31 grudnia 2023 r.  przestały obowiązywać  rozporządzenia Komisji Europejskiej określające warunki udzielania pomocy de minimis. Z początkiem 2024 roku ostały one zastąpione przez dwa nowe akty prawne regulujące tę materię. Pierwszym z nich jest rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023/2831 z 15 grudnia 2023 r.). Natomiast drugi to rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2832 z 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 2023/2832 z 15 grudnia 2023 r.).

W związku z wejściem w życie tych rozporządzeń, zmienił się m.in. sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z lat podatkowych (bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzednie lata podatkowe) na okres 3 minionych lat. Ponadto maksymalną wartość pomocy de minimis, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca w ww. okresie – zwiększono  odpowiednio do 300.000 euro lub 750.000 euro. Kolejną nowością jest dopuszczenie udzielania pomocy de minimis w sektorach, które  dotychczas  były wykluczone z możliwości jej udzielania. To samo dotyczy  zlikwidowania niższego limitu pomocy de minimis w sektorze drogowego transportu towarów.

W konsekwencji konieczna stała  się  nowelizacja wielu ustaw w zakresie dostosowania ich przepisów do zmian wynikających z wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. wspomnianych rozporządzeń  Komisji (UE) 2023/2831 oraz 2023/2832.

Jak wyjaśniono, wejście w życie projektowanej ustawy zapewni zarówno beneficjentom pomocy de minimis jak i podmiotom jej udzielającym,  możliwość kontrolowania, że udzielana jest ona zgodnie z obowiązującymi przepisami. W szczególności umożliwi kontrolowanie limitu udzielanej przedsiębiorcom pomocy de minimis.

Kiedy zmiany dotyczące pomocy de minimis wejdą w życie

Jak wynika z treści projektu, omawiana nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 21 maja 2024 r.) ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz