Przedłużenie przepisów dotyczących preferencji dla firm w podatkach od nieruchomości i od środków transportowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 26 września 2023
  Przedłużenie przepisów dotyczących preferencji dla firm w podatkach od nieruchomości i od środków transportowych

Nowelizację przepisów wydanych przez Radę Ministrów pod kątem warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych, przewiduje projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie. Na zmianach skorzystają m.in. przedsiębiorcy korzystający z gminnych programów pomocowych w tym zakresie. 

Projektowane regulacje maja związek z wprowadzeniem zmian do rozporządzenia (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu(Dz. Urz. UE L 187/1 z 26 czerwca 2014 r.  ze zm.) – tzw. GBER – przedłużających jego obowiązywanie do końca 2026 roku. Wprowadzające je przepisy zostały opublikowane  w Dzienniku Urzędowym UE z 30 czerwca 2023 i zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2023 r.

Jak tłumaczą projektodawcy, nowelizacja GBER – oprócz przedłużenia terminu jego obowiązywania do końca 2026 roku – obejmuje również zmiany merytoryczne i doprecyzowujące dotyczące obecnie obowiązujących przeznaczeń pomocy. Zmiany te dotyczą głównie podniesienia progów pomocy w związku z procesami inflacyjnymi o różnym podłożu. Druga kategoria zmian to regulacje doprecyzowujące przepisy GBER powodujące problemy interpretacyjne. Trzecią kategorią są zmiany związane z polityką energetyczną i środowiskową i dodanie nowych przeznaczeń pomocy w tym zakresie.

W związku z tym zaistniała konieczność modyfikacji przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 9 stycznia 2015 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomoc na infrastrukturę lokalną, pomoc na rzecz regionalnych portów lotniczych oraz pomoc na rzecz portów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1387). Stanowią one  ogólnopolski program pomocowy, określając warunki udzielania pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych (podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych), w oparciu o niektóre kategorie pomocy uregulowane w GBER. W tym celu przygotowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego te przepisy (m.in. w zakresie przedłużenia ich obowiązywania do 2026 roku, a także dostosowania użytych w nich definicji i pojęć stosownie do zmian wprowadzonych w GBER).

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniającego, m.in. możliwi ono odpowiednie przedłużenie gminnych programów pomocy podjętych na podstawie zmienianego rozporządzenia.

Na zmianach mają skorzystać przedsiębiorcy, którzy są podatnikami podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, korzystający z gminnych programów pomocowych. Dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni bowiem mogli korzystać z pomocy w ramach przeznaczeń objętych zmienianym  rozporządzeniem 3 lata dłużej niż przewiduje jego obecne brzmienie.

O przedłużeniu programu pomocy, co zaakcentowali projektodawcy, decyduje jednak sama gmina, która korzystając z uprawnień konstytucyjnych prowadzi samodzielną politykę finansową i dokonuje analizy, czy uszczuplenia w dochodach wynikające z programu zostaną zrównoważone większymi wpływami z innych podatków, większą ilością miejsc pracy w regionie itd.

Rozporządzenie, o którym mowa, ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 14 września 2023 r.) rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomoc na infrastrukturę lokalną, pomoc na rzecz regionalnych portów lotniczych oraz pomoc na rzecz portów.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz