3 stawki miesięcznej składki zdrowotnej przedsiębiorcy po planowanych zmianach

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 28 czerwca 2024
3 stawki miesięcznej składki zdrowotnej przedsiębiorcy po planowanych zmianach

Na początku tygodnia do Sejmu został skierowany projekt ustawy autorstwa Posłów i Posłanek Polki 2050, którego celem jest zmiana mechanizmu składki zdrowotnej. W marcu 2024 roku swoją propozycję przedstawił Minister Finansów oraz Ministra Zdrowia. Marcowa propozycja nie była dobrze oceniana zarówno przez Lewicę, jak i Polskę 2050. W związku z tym posłowie Polski 2050 postanowili przygotować swój projekt. W kolejnych tygodniach możemy się spodziewać również propozycji Lewicy. Sprawdź, jakie zmiany w składce zdrowotnej przewiduje najnowszy projekt.

Od 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu uległ zmianie mechanizm składki zdrowotnej, jaką opłacają przedsiębiorcy. Wygląda on obecnie inaczej i jest uzależniony od tego w jakiej formie podatkowej. Celem poselskiej propozycji jest przywrócenie idei składki zdrowotnej jaka przyświecała jej powstaniu jako ubezpieczenia na wypadek choroby, bez względu na zamożność płatnika składek, czyli tak jak to było przed 2022 rokiem i tzw. Polskim Ładem. Jak wskazują autorzy składka zdrowotna stała się parapodatkiem opłacanym w związku z czynnościami, które nie powinny być powiązane z płatnościami na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, tak jak np. sprzedaż samochodu, czy innych środków trwałych.

Ponadto autorzy dodają, że w wyniku wzrostu składki zdrowotnej wiele firm musiało zakończyć lub zawiesić swoją działalność a wielu pracowników istotnie straciło finansowo na tej zmianie. Szacują, że w latach 2022–2023, w czasach obowiązywania Polskiego Ładu, prawie 400 tys. firm zakończyło działalność, a ponad 710 tys. firm zawiesiło działalność. Projekt ma naprawić błędy poprzedniej reformy i wprowadzić zmianę obowiązujących obecnie zasad obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne dla prawie wszystkich grup objętych ubezpieczeniem, w tym zwłaszcza prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i wykonujących pracę najemną. Zmiany te mają:

  • obniżyć koszty pracy i prowadzenia działalności gospodarczej oraz
  • uprościć zasady obliczania wysokości składki poprzez zastąpienie procentowej części dochodu ubezpieczonego kwotą ryczałtową zależną od dochodu (w przypadku pracownika lub osoby świadczącej pracę w oparciu o inne rodzaje umów) lub przychodu (w przypadku osoby prowadzającej jednoosobową działalność gospodarczą).

Jak dodano, w przeciwieństwie do ubezpieczeń emerytalnych, różnica w wysokości składki nie ma wpływu na jakość świadczeń zdrowotnych otrzymywanych przez ubezpieczonego. Obecny stan prawny należy więc uznać za rażąco niesprawiedliwy – składka zależna od dochodu jest de facto podatkiem i straciła swój ubezpieczeniowy charakter.

Korzyści 

Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:

  • W jaki sposób Polski Ład zmienił mechanizm składki zdrowotnej
  • W jaki sposób mają zostać uproszczone zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
  • Co zmieni się przy zbiegu obowiązku zapłaty składki zdrowotnej
  • Ilu polskich pracowników i przedsiębiorców obejmą zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej
  • Ile zmiany w składce zdrowotnej będą kosztować budżet państwa
  • Kiedy zmiany w składce zdrowotnej mogłyby wejść w życie

Przeczytaj także:

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców – są nowe szczegóły

Czy będą uproszczenia w składce zdrowotnej przedsiębiorców

Zapowiedź zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od stycznia 2025 roku

Obejrzyj wideoporady i szkolenia:

Planowane zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców – 2 opcje do wyboru

Czy będą zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej przedsiębiorców

Składka zdrowotna w 2024 roku. Ryczałt, liniówka, karta podatkowa

Pozostało jeszcze 51% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu systemu emerytalnego, PPK, PPE, zmian kadrowych, płacowych oraz zmian w prawie pracy i na rynku pracy. Autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki systemu emerytalnego oraz ubezpieczeń społecznych, publikowanych na łamach dzienników, takich jak Rzeczpospolita i Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych tvn24.pl onet.pl,businessinsider.pl, prawo.pl, money.pl i superbiz.pl. Aktywny komentator zagadnień związanych z systemem emerytalnym, wielokrotnie goszczący w programach realizowanych przez wp.pl, money.pl, radio TOK FM, radio ZET, radio RMF FM, TVN 24 oraz TVN.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz