Czy będą uproszczenia w składce zdrowotnej przedsiębiorców

Dodano: 13 czerwca 2024
Czy będą uproszczenia w składce zdrowotnej przedsiębiorców

Niedługo miną trzy miesiące, odkąd ministrowie finansów i zdrowia przedstawili (21 marca 2024 r.) założenia zmian dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Rzecznik MŚP Adam Abramowicz poinformował, że wykorzystał ten czas na szerokie konsultacje w tej sprawie. W efekcie przedstawił wynik tych konsultacji Ministrowi Finansów Andrzejowi Domańskiemu.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Które grupy przedsiębiorców według Rzecznika  MŚP są niezadowolone ze zmian w składce zdrowotnej zaproponowanych przez rząd
  • Jak problem ten postanowił rozwiązać  Rzecznik  MŚP

Sprawdź też:

Wakacje składkowe z podpisem Prezydenta – praktyczne skutki zmian

Od 1 stycznia 2025 r. kolejne podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

Pomniejszenie podstawy składki zdrowotnej o straty z lat ubiegłych – stanowisko ZUS

Wysokość składki zdrowotnej na 2024 rok – zestawienie

Rzecznik  MŚP przedstawił własne propozycje rozwiązań w zakresie składki zdrowotnej

Jak napisał Rzecznik  MŚP w liście skierowanym do szefa resortu finansów, „przedsiębiorcy z pełną aprobatą przyjęli propozycję dotyczącą tych, którzy rozliczają się na skali podatkowej. Jest ona zbieżna z zapowiedziami przedwyborczymi obecnego obozu rządowego przywrócenia rozwiązań obowiązujących przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Rozwiązanie to upraszcza system, zapewnia przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej, usuwa konieczność dodatkowych rozliczeń czy prowadzenia ewidencji”.

Niestety, według Rzecznika MŚP z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki i komplikują system.

Dlatego Rzecznik MŚP zarekomendował wprowadzenie dla wszystkich przedsiębiorców jednej, ryczałtowej składki zdrowotnej. Byłaby ona liczona od 100% płacy minimalnej, a nie od 75%, jak przewiduje projekt rządowy.

Apel o szybsze prace nad zmianami w prawie

Rzecznik  MŚP w liście do MF wyraził też niepokój tempem prac nad zmianami. Zgodnie z zapowiedzią rządu mają one wejść w życie od początku przyszłego roku. Tymczasem od wielu tygodni przedsiębiorcy nie mogą się doczekać na konkretne propozycje przepisów. Dlatego Rzecznik MŚP zaapelował o „jak najpilniejsze przejście z fazy rozwiązań koncepcyjnych w fazę pracy nad konkretnymi aktami legislacyjnymi. Przedłużająca się niepewność co do finalnego kształtu propozycji rządowych – napisał Adam Abramowicz – ma negatywny wpływ na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce”.

Źródło:

www.rzecznikmsp.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz