podatek liniowy

Na zmianę formy opodatkowania PIT w 2024 roku zostało już niewiele czasu

Na zmianę formy opodatkowania PIT w 2024 roku zostało już niewiele czasu 

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, na początku roku muszą podjąć decyzję, czy kontynuować stosowanie zasad, na jakich jest ona opodatkowana PIT, czy też zastosować inną formę jej opodatkowania. Terminy na dokonanie zmian w omawianym zakresie są zróżnicowane w zależności od tego,  których podatników mają one dotyczyć.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą aktualnie korzystać z czterech dopuszczalnych przez przepisy form opodatkowania. Zaliczają się do nich:

  • skala podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany),
  • karta podatkowa.

Przy czym żadna z tych form nie jest przypisana przedsiębiorcy raz na zawsze. Podatnicy, w zależności od potrzeb, mogą bowiem zmieniać sposób opodatkowania PIT swojej działalności, dostosowując go np. do zmieniających się  uwarunkowań rynkowych, prawnych, czy sytuacji osobistej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obowiązują w tym zakresie różnego rodzaju ograniczenia, także odnośnie do terminów, w których taka modyfikacja jest możliwa. 

Zmiana formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku za 2022 rok – komu się to opłaci

Polski Ład wprowadził duże zamieszanie i wielu przedsiębiorców zmieniło w tamtym roku formę opodatkowania. W lipcu 2022 roku pojawił się Polski Ład w wersji 2.0 i kolejne zmiany. Teraz przedsiębiorcy na ryczałcie, czy podatku liniowym mogą dokonać wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową. Jakie pułapki mogą pojawić się w związku ze zmianą formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową? - Samir Kayyali, doradca podatkowy, podpowie na co uważać.

Składka zdrowotna w 2023

Składka zdrowotna w 2023 roku – sprawdź, jak rozliczać

 Jak rozliczać w 2023 roku składkę zdrowotną przedsiębiorcy na ryczałcie, skali podatkowej, podatku liniowym i na karcie podatkowej? Jak wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynął na wartość składki zdrowotnej?

Przedsiębiorcy rozliczający się na skali podatkowej PIT płacą w 2023 roku składkę zdrowotną w wysokości 9 % rzeczywistego dochodu.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że podstawa wymiaru składki nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jak wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynął na wartość składek zdrowotnych?

Minimalne składki od stycznia do czerwca 2023 roku wynoszą – 3.490 x 9 % = 314,10 zł.

Minimalne składki od lipca do grudnia 2023 roku wynoszą – 3.600 x 9 % = 324,00 zł.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak zmiana minimalnego wynagrodzenia wpływa na wartość składek zdrowotnych od 1 stycznia i od 1 lipca 2023 roku;
  • W jakiej wysokości zapłaci składkę zdrowotną w 2023 roku przedsiębiorca na skali podatkowej;
  • W jakiej wysokości przedsiębiorcy na podatku liniowym mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć od dochodów składkę zdrowotną w 2023 roku.
  • Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w 2023 roku przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym.

Polecamy też:

Składka zdrowotna w rozliczeniu rocznym – za jakie miesiące

Ryczałt a składka zdrowotna – kiedy zapłacić wyrównanie składki

Naliczanie składki zdrowotnej od wynagrodzeń niepełnoetatowców