Składka zdrowotna od stycznia 2025 roku – ważne zmiany dla przedsiębiorców osiągających najniższe dochody

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 15 listopada 2024
Składka zdrowotna od stycznia 2025 – ważne zmiany dla przedsiębiorców osiągających najniższe dochody

W czwartek, 14 listopada 2024 r., została opublikowana autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 764). Autopoprawka powinna zostać przyjęta na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 19 listopada. Poprawka obejmuje przedsiębiorców na skali podatkowej oraz liniowym PIT, którzy mają mały dochód albo są na stracie. Zgodnie z jej treścią zapłacą oni niższą składkę zdrowotną. Sprawdź, czego dotyczy.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 13 listopada rząd zapoznał się z informacją Ministra Finansów i Minister Zdrowia na temat propozycji zmian w systemie rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne na rok 2025 i 2026. Po kierunkowej akceptacji konkretne rozwiązania zostaną przedstawione na kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów, czyli w dniu 19 listopada. To wtedy powinniśmy poznać plany reformy na 2026 rok. Opublikowana autopoprawka obejmuje zmiany na 2025 rok i została przygotowana do przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 764).

Warto przypomnieć, że nowelizacja przyjęta w październiku przewiduje, że przychody ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Z rozwiązania ma skorzystać według szacunków ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Przychody dotyczące zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Nowe przepisy zakładają, że rozwiązanie będzie uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne dla:

  • osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej;
  • osób, które rozliczają się w formie podatku liniowego.

Pozostało jeszcze 52% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu systemu emerytalnego, PPK, PPE, zmian kadrowych, płacowych oraz zmian w prawie pracy i na rynku pracy. Autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki systemu emerytalnego oraz ubezpieczeń społecznych, publikowanych na łamach dzienników, takich jak Rzeczpospolita i Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych tvn24.pl onet.pl,businessinsider.pl, prawo.pl, money.pl i superbiz.pl. Aktywny komentator zagadnień związanych z systemem emerytalnym, wielokrotnie goszczący w programach realizowanych przez wp.pl, money.pl, radio TOK FM, radio ZET, radio RMF FM, TVN 24 oraz TVN.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz