Przedsiębiorcy chętnie korzystają z opodatkowania podatkiem liniowym, ponieważ – niezależnie od wysokości przychodów –opodatkowanie jest na poziomie 19%. Polski Ład od 2022 roku zwiększy jednak obciążenia. Wszystko za sprawą nowych zasad rozliczania składki zdrowotnej, która będzie mieć zmienny charakter. Im więcej zarabiamy, tym więcej płacimy. Skorzystaj z kalkulacji i sprawdź, czy podatek liniowy w Polskim Ładzie będzie się opłacać.
Jaka składka zdrowotna dla przedsiębiorców na podatku liniowym w Polskim Ładzie
Składka na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą, którzy rozliczają się liniowo wyniesie 4,9% podstawy wymiaru składki.
Jednak nie mniej niż kwota odpowiadająca 9%:
1) minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia roku składkowego, w przypadku składki obliczanej od miesięcznej podstawy jej wymiaru;
2) iloczynu liczby miesięcy w roku składkowym i minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu tego roku składkowego, w przypadku składki obliczanej od rocznej podstawy jej wymiaru.
Po przeczytaniu tekstu poznasz zmiany dotyczące podatku liniowego w Polskim Ładzie:
Przykłady wyliczeń, kalkulacje. Sprawdź.
Podatnik jest małym przedsiębiorstwem. Rozlicza się od lat podatkiem liniowym.
Zostało jeszcze kilka dni na zmianę formy opodatkowania PIT. Z racji tego, że 20 lutego przypada w sobotę, na wywiązanie się z obowiązków jest czas do 22 lutego. Co zrobić, aby wybrać podatek liniowy, albo opodatkowanie ryczałtem od przychód ewidencjonowanych?
Podatnik, rozpoczynający działalność gospodarczą wybiera określoną formę opodatkowania, jak: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową. Raz dokonany wybór można zmienić. Jeżeli podatnik uzna, że inny sposób opodatkowania, niż początkowo zadeklarowany będzie korzystny ma on prawo dokonać zmiany. Termin na jej dokonanie w większości przypadków upływa 20 lutego roku każdego roku. Których grup podatników dotyczy ten termin?
W przypadku wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej osiągnięte przez podatnika dochody będą opodatkowane według 19% stawki podatkowej. Niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu podatnik stosuje stawkę w tej samej wysokości.
Czy firma świadcząca usługi informatyczno-wdrożeniowe, usługi serwisowe może przejść z podatku liniowego na ryczałt i świadczyć usługi do 200.0000 zł obrotu bez VAT? Przeważające PKD to 62.01.Z.
Przedsiębiorca likwiduje biznes w trakcie roku i po przerwie w tym samym roku otwiera nową działalność. Czy w nowo otwartym przedsiębiorstwie może zmienić formę opodatkowania? Sprawdźmy, jakie jest stanowisko organu podatkowego.
Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej, która zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych. Od dochodu wspólnicy opłacają podatek liniowy. Przedsiębiorca poza prowadzeniem działalności jest zatrudniony na umowę o pracę w firmie handlowej (sprzedaż zabawek, odzieży dziecięcej, sprzętu AGD oraz farb i lakierów). Jego praca polega na zarządzaniu działem odzieży dziecięcej i zabawek (organizowanie pracy pracownikom, podział zadań, kontrola zapasów towarowych) oraz asystowaniu w dziale księgowości. Pomiędzy firmami sporadycznie odbywają się transakcje handlowe dotyczące sprzedaży farb i lakierów. Czy czynności, jakie wykonuje, pracując na etacie, mogą spowodować utratę w opłacaniu podatku liniowego?
Członek zarządu, który w ramach prowadzonej działalność gospodarczej będzie wykonywał na rzecz spółki z o.o. usługi doradcze, może przychody opodatkować 19% podatkiem liniowym. Jest to możliwe, pod warunkiem że świadczone usługi nie pokrywają się z czynnościami wykonywanymi jako członek zarządu.
Chodziło o członka zarządu spółki z o.o., który zamierzał dodatkowo prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie usług doradczo-marketingowych na rzecz zarządzanej przez siebie spółki. Jak zaznaczył działania wynikające z zakresu umowy zlecenia w zakresie doradztwa i marketingu będą całkowicie odrębne i będą wykonywane poza czasem sprawowania obowiązków zarządu. Usługi będą świadczone w pomieszczeniach wynajmowanych od spółki, w szczególności w dni wolne od pracy i w godzinach popołudniowych.
Sportowcy, sędziowie, czy artyści mogą rozliczać swoje przychody jako przychody z działalności gospodarczej i opodatkować 19% podatkiem - wyjaśnił minister finansów w najnowszej interpretacji ogólnej.
Wydana 22 maja interpretacja ministra finansów dotyczy możliwości zaliczenia, w określonych warunkach, przychodów wymienionych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście do źródła – działalność gospodarcza.
W przypadku zdecydowania się na opodatkowanie liniowe należy złożyć na piśmie stosowne oświadczenie naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego. Od 1 stycznia 2019 r. zmienił się termin składania oświadczenia o wyborze podatku liniowego jako formy opodatkowania na dany rok podatkowy oraz oświadczenia (zawiadomienia) o rezygnacji z tych form opodatkowania, jeżeli były stosowane w roku poprzednim. Obecnie są składane właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip